Radio Białystok | Wiadomości | Dofinansowanie do in vitro - jeden z projektów białostockiego budżetu obywatelskiego
Jeżeli białostoczanie docenią tę inicjatywę to 8 par będzie miało szanse na upragnione dziecko. Trwa głosowanie na projekty przyszłorocznego budżetu obywatelskiego, a jednym z nich jest pilotażowy miejski program dofinansowania procedury in vitro.
Projekt przygotowany przez miejską radną Jowitę Chudzik popierają między innymi lekarze specjalizujący się w leczeniu niepłodności.
- Kosztowna procedura in vitro, to dla wielu par jedyna szansa na dziecko, natomiast często zdarza się, że starającym się o potomstwo zaczyna brakować pieniędzy. Pomóżmy im w tym, by zostali rodzicami - przekonuje dr Monika Leśniewska z Kliniki Rozrodczości Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
W wielu dużych miasta funkcjonują miejskie programy dofinansowania do procedury in vitro. W Białymstoku takiego programu nie ma, bo jak wyjaśnia zastępca prezydenta miasta Zbigniew Nikitorowicz - nie ma dla niego poparcia wśród radnych.
Dlatego też, nie starano się nawet przedstawiać pod głosowanie takiego projektu. Zbigniew Nikitorowicz dodaje, że być może docenienie przez białostoczan pomysłu w budżecie obywatelskim sprawi, że część radnych zmieni swoje poglądy i otworzy to drogę do dużego miejskiego projektu.
Pilotażowy miejski projekt dofinansowania do in vitro zakłada, że mogłoby z niego skorzystać zaledwie 8 par starających się o dziecko.
W sumie do przyszłorocznej edycji budżetu zgłoszono 180 projektów. Głosowanie potrwa jeszcze tydzień. Głos można oddać m.in. przez stronę bialystok.pl.
Czy inicjatywa mieszkańców niewielkiego osiedla domów jednorodzinnych ma szansę wygrać w głosowaniu z projektem zgłoszonym przez szkołę, w której uczy się np. tysiąc uczniów? Czy warto wrócić do pomysłu wydzielenia w budżecie obywatelskim Białegostoku puli dla placówek edukacyjnych?
Między innymi takie projekty zgłosili mieszkańcy Augustowa w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.
To inicjatywa, która ma poprawić bezpieczeństwo. M.in. radni Prawa i Sprawiedliwości promowali we wtorek (4.10) w Białymstoku projekt dotyczący utworzenia pierwszego aktywnego przejścia dla pieszych. To jedna ze 180 inicjatyw, na którą można głosować w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego.
W poniedziałek (03.10) rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego Białegostoku na 2023 rok. Do wyboru jest 180 propozycji ogólnomiejskich i osiedlowych, pula pieniędzy do podziału to 12 mln zł. Głosować można do 17 października.