Radio Białystok | Wiadomości | Tradycyjne stroje mieszkańców Goniądza odtworzone [zdjęcia]
Tradycyjne spódnice, fartuchy z haftami, koszule i maciejówki - tak prezentują się tradycyjne stroje związane z Goniądzem. Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury odtworzyli je na podstawie informacji zebranych między innymi od mieszkańców.
We wtorek (4.10) zaprezentowali je w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Goniądzu.
Dzieci od pokoleń tańczą w różnych strojach regionalnych - z Podlasia, z Lublina. Razem z instruktorką Urszulą Figiel doszłyśmy do wniosku, że chcemy mieć stroje nasze, regionalne, z Goniądza, związane z jego okolicami. Po poszukiwaniach w Muzeum Kultury Ludowej w Białymstoku i rozmowach z ludźmi, którzy mieszkają na wsi, otworzyliśmy te stroje - mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu Krystyna Nowicka.
Jest to strój bardzo prosty: dziewczynki, które są ubrane na co dzień, mają spódnice w kratę, najczęściej tkane z lnu. One są uszyte z pięciu klinów, z tyłu mają taką prześmieszną zakładkę, która powoduje, że spódnica bardzo ładnie faluje. Mają do tego fartuszki z mereżką, to jest taki haft. Mają również kaftany z ozdobnymi koronkami, a pod spodem proste, długie koszule, które kiedyś były używane zarówno do spania, jak i do chodzenia. Na głowach mają chustki z nadrukiem, które są odtworzone z oryginalnej chustki. Na nogach wszystkie dzieci mają buty taneczne, takie pantofle, a chłopcy mają oficerki z długą cholewą. Starsze dziewczynki mają stroje odświętne. Różną się one tylko tym, że spódnica jest jednolita, wykonana z materiału, który prawdopodobnie nazywał się mieniak, mają 6 klinów, otoczone są pasmanterią, czyli takimi wstawkami czarnymi, przednie i tylne kliny są proste, a te boczne się rozchodzą. Chłopcy mają typowe dla naszego kraju czapki maciejówki, proste koszule, czarne spodnie i buty z cholewką - oficerki - tłumaczy Krystyna Nowicka.
Stroje zaprezentowały dzieci, które tańczą w Zespole Pieśni i Tańca "Biebrza". Udało się je odtworzyć dzięki dofinansowaniu z programu EtnoPolska 2022, który realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.