Radio Białystok | Wiadomości | Radni Białegostoku zadecydują, kiedy powstanie pomnik Romana Dmowskiego
Choć do samej idei strony są zgodne, to pojawiają się rozbieżności, czy to jest właściwy czas na realizację. Chodzi o inicjatywę, o której w Białymstoku mówi się od lat, czyli o postawienie w mieście pomnika Romana Dmowskiego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Będzie to jeden z punktów poniedziałkowej (26.09) sesji Rady Miasta, bo bez zgody radnych pomnika nie można postawić. A pomysł, by w taki sposób uhonorować współtwórcę polskiej niepodległości pojawił się już kilkanaście lat temu.
Jak mówi jeden z inicjatorów Dariusz Wasilewski: "bierzemy odpowiedzialność, również finansową, za postawienie tego pomnika; mamy już koncepcję dostosowaną do lokalizacji". I choć lokalizacja jest ustalona, czyli Plac Niepodległości przy kościele Świętego Rocha, to jednak - jak mówi zastępca prezydenta Białegostoku - Adam Musiuk - to miejsce czekają zmiany i być może warto poczekać z ustawieniem pomnika:
Niewłaściwe jest w tej chwili zaprojektowanie i ustawienie pomnika w miejscu, które będzie przebudowane, które uzyska nową formę, nowe proporcje, pewnie też nowy styl - mówi Adam Musiuk.
Na razie nie ma jednak konkretnej daty przebudowy Placu Niepodległości, dlatego pomysłodawcy ustawienia pomnika chcą, by radni zgodzili się na to już teraz. W projekcie uchwały ma jednak pojawić się zapis, by w razie konieczności, w przyszłości, dopuszczalne były zmiany bez potrzeby starania się o zgodę np. autora pomnika.
W niedzielę (2.01) w Białymstoku i w Drozdowie - w 83. rocznicę śmierci - zaplanowano uroczystości upamiętniające Romana Dmowskiego.
Ma promować patriotyzm wśród młodzieży, popularyzować historię Polski i postać jednego z Ojców Niepodległej. W Białymstoku ogłoszono jubileuszową edycję konkursu wiedzy o Romanie Dmowskim.
33 projekty wybrali do realizacji w 2021 roku mieszkańcy Białegostoku w ramach budżetu obywatelskiego miasta. Zgłoszonych było 117 pomysłów, na które oddano łącznie niespełna 27,4 tys. ważnych głosów. Do podziału między projekty ogólnomiejskie i osiedlowe było 12 mln zł.