Radio Białystok | Wiadomości | Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z rolnikami w miejscowości Dąbrowa-Moczydły i odwiedził Mlekovitę

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z rolnikami w miejscowości Dąbrowa-Moczydły i odwiedził Mlekovitę

autor: Renata Reda

6.09.2022, 08:57, akt. 11:00

Robimy wszystko, by zapewnić polskiej wsi godne funkcjonowanie - mówił premier Mateusz Morawiecki w miejscowości Dąbrowa-Moczydły w gminie Szepietowo.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Premier zadeklarował wyższe unijne dopłaty dla rolników

- My staramy się robić wszystko, aby w tych trudnych czasach zapewnić polskiej wsi godne, normalne warunki funkcjonowania. Rozmawialiśmy dziś rano z gospodarzami o nawozach. Jeśli nie uda się opanować cen nawozów, to wiosną czy późną zimą będziemy powtarzać taki program dopłat do nawozów, jaki zrobiliśmy w tym roku. Było to mniej więcej 500 zł do hektara - mówił Mateusz Morawiecki.

Premier zadeklarował też wyższe unijne dopłaty dla rolników.

Obiecaliśmy również wyrównanie dopłat do hektara w porównaniu do średniej unijnej. I od stycznia tak właśnie będzie. Polscy rolnicy będą mieli wyrównane dopłaty. 97 procent rolników będzie miało wyrównane dopłaty do hektara, więc równe warunki konkurowania. A przecież my do tej pory nawet w nierównych warunkach konkurowania też sobie bardzo dobrze dawaliśmy radę na rynkach europejskich

- mówił premier. 


Premier do branży rolnej: zachęcam do tworzenia grup producenckich i spółdzielczych


Spółdzielczość może świetnie działać, jesteśmy dumni z ekspansji polskiego rolnictwa - mówił w Wysokiem Mazowieckiem premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził Mlekovitę. Zachęcał do tworzenia grup producenckich i spółdzielczych, ponieważ "razem jesteśmy silniejsi".

Cieszę się, że Polska staje się taką potęgą eksportową, naprawdę to nie jest przesada. 40 mld euro wyeksportowanych produktów, to świadczy o wysokiej konkurencyjności, o bardzo wysokiej produktywności, ale także o zdolności do ekspansji międzynarodowej

- mówił premier. Zachęcał do tworzenia grup producenckich, spółdzielczych ponieważ - jak to ujął - "razem jesteśmy silniejsi".

To jest ważne, aby zbierać się w pewne grupy, które lepiej mogą negocjować nabywanie sprzętu, ale także sprzedaż swoich towarów. Tu pomaga - dla tych mniejszych - rolniczy handel detaliczny, ale potem, jak idziemy w górę tej piramidy wielkości firm, to spółdzielcy, firmy tworzą potęgę polskiego rolnictwa. I to widać, że zaczyna coraz lepiej działać

- wskazał Mateusz Morawiecki.

Grupa Mlekovita, której siedziba mieści się w Wysokiem Mazowieckiem, ma w swojej grupie ponad 22 zakłady, a w nich 185 linii produkcyjnych; zatrudnia 5 tys. osób i przerabia w ciągu doby 8 mln litrów mleka.

160 krajów z całego świata odbiera produkty polskie, polskiego rolnictwa, jesteśmy naprawdę dumni z takiej potęgi, takiej ekspansji polskich rolników (...). Z dumą mogę powiedzieć, że Polacy stworzyli znakomitą firmę, świetne przedsiębiorstwo, które dokonuje ekspansji na cały świat

- mówił premier w spółdzielni mleczarskiej Mlekovita, na zakończenie swojej wizyty w Podlaskiem, która trwała od poniedziałku w ramach trasy "Bezpieczna Polska, bezpieczni Polacy".

Mówiąc o Mlekovicie Mateusz Morawiecki podkreślał, że organizacja tego przedsiębiorstwa opiera się o zasady spółdzielczości. "A więc spółdzielczość może świetnie działać, prawo spółdzielcze (...) dobrze służy tworzeniu dużych obszarów gospodarczych" - powiedział. Zwracał uwagę, że do Mlekovity należy 5 tys. spółdzielców i 15 tys. dostawców. "To bardzo dobry przykład świetnej kooperacji" - mówił.

Ustalamy już kolejne plany ekspansji, wsparcia znakomitej działalności Mlekovity, praktycznie na cały świat (...). Poprzez odpowiednie ustawodawstwo, nasze polskie i dbamy o to, aby w Europie takie ustawodawstwo było tworzone, dbamy o to aby były jak najlepsze warunki do ekspansji poza Europę

- dodał premier.

Szef rządu wymieniał rynek chiński. "Dążymy do tego, żeby współpraca była ekwiwalentna trochę bardziej, żebyśmy jak najwięcej mogli eksportować do Chin i nasi partnerzy chińscy to potwierdzają, ale muszą jeszcze trochę szerzej otworzyć wrota swojego rynku" - dodał.


Premier: ponaglam KE do pilnych działań ws. cen energii

Ponaglam Komisję Europejską do pilnych działań ws. cen energii, należy obniżyć ceny stawek ETS oraz zmienić sposób kalkulacji cen energii - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Przekazał, że we wtorek będzie rozmawiał na ten temat z premierem Czech, które przewodniczą obecnie Radzie UE.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w weekend w wywiadzie dla kilku europejskich mediów, że Komisja Europejska nie może czekać, aż Ursula von der Leyen wygłosi 14 września w Parlamencie Europejskim przemówienie o stanie UE, aby zaproponować rozwiązania dotyczące kosztów kryzysu energetycznego. „Nie ma dnia do stracenia” – powiedział, dodając, że ważne jest, aby UE zajęła się kwestią limitów cenowych.

Premier był pytany na konferencji prasowej w Wysokiem Mazowieckiem, czy podziela zdanie szefa Rady Europejskiej oraz czy planuje w najbliższym dniach rozmowy z szefami rządów innych państw nt. cen energii.

Nie tylko podzielam to zdanie (Charles'a Michela), ale również sam ponaglam Komisję Europejską do pilnych działań. Rozmawiałem o tym z Ursulą von der Leyen w Kopenhadze kilka dni temu, rozmawiałem również z premierami Danii, Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii, bo to jest kluczowy temat. Wysokie ceny energii muszą być skontrowane, musimy im przeciwdziałać właśnie poprzez działania regulacyjne

- powiedział Mateusz Morawiecki.

Dodał, że w rękach Komisji Europejskiej są dwa potężne instrumenty regulacyjne. "Obniżcie ceny ETS-u (Europejski System Handlu Emisjami) z tych 80, 90 euro na 20, 30 euro, natychmiast spowodujemy tym samym spadek cen energii. I zmieńmy sposób kalkulacji cen, nie według tego mechanizmu, który ileś lat temu został narzucony, tylko w sposób bardziej wysublimowany, bardziej mądry na dzisiejsze czasy. Nie dajmy się Putinowi i Rosji złapać w te pułapkę wysokich cen" - apelował szef polskiego rządu.

Dodał, że jest w kontakcie z premierami innych państw i we wtorek wieczorem będzie rozmawiał z premierem Czech Petrem Fialą. Jego kraj obecnie sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska jest w bardzo bliskich kontaktach z Czechami. 

I myślę, że nasz głos - państwa bałtyckie, ale szeroko rozumiane, czyli Szwecja, Dania, Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Polska - mam nadzieję, że się Niemcy wreszcie do tego dołączą, ale również Republika Czeska, Węgry, Grupa Wyszehradzka - stanowi coraz ważniejszą siłę w ramach UE i zgadzam się, że nie ma ani jednego dnia do stracenia

- powiedział.

Dodał, że jest też w kontakcie z przewodniczącym Rady Europejskiej. "I potwierdzam, że trzeba działać szybko, pilnie i do tego będę przynaglał KE" - powiedział premier.

Komisja Europejska nie komentuje krytyki pod swoim adresem ze strony Charles'a Michela ws. cen energii. Przewodnicząca von der Leyen powiedziała w piątek, że jest „mocno przekonana” o konieczności ograniczenia ceny rosyjskiego gazu eksportowanego rurociągiem do UE. „Próg cen gazu można zaproponować na poziomie europejskim” – powiedziała.

Ministrowie ds. energii z całego bloku mają spotkać się 9 września na nadzwyczajnym szczycie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Nurzec-Stację i okolice Czeremchy [zdjęcia, wideo]

5.09.2022, 07:13

Rząd stara się jak najlepiej doposażyć policję i straż graniczną, by ludzie czuli się bezpiecznie. Mówił o tym premier Mateusz Morawiecki w miejscowości Nurzec-Stacja. Objazd po wschodniej Polsce i spotkania z mieszkańcami to jeden z elementów akcji "Bezpieczna Polska - Bezpieczni Polacy".


Premier Mateusz Morawiecki: Zapora na granicy z Białorusią jest wyrazem naszej skuteczności [zdjęcia, wideo]

30.06.2022, 06:54

To największa inwestycja w historii Straży Granicznej. Ma powstrzymać nielegalną migrację cudzoziemców z Białorusi. W czwartek (30.06) - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - mija termin głównych prac przy budowie zapory na polsko-białoruskiej granicy.


Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Podlaskiem [zdjęcia]

9.06.2022, 07:13

Chciałbym, żeby cała Polska miała w sobie gen wspólnoty, chciałbym, żeby Polska nie była tak podzielona - powiedział w czwartek (09.06) premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami w miejscowości Rutki-Kossaki.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok