Radio Białystok | Wiadomości | Coraz więcej prób przemytu ludzi z Litwy do Polski
Prokuratury okręgu suwalskiego notują wzrost liczby spraw dotyczących transportu z Litwy nielegalnych imigrantów. W ciągu trzech ostatnich miesięcy na wniosek śledczych sądy aresztowały ponad 40 tzw. kurierów podejrzanych o próbę nielegalnego przewozu cudzoziemców przez granicę litewsko-polską.
Straż Graniczna zatrzymała w weekend sześciu kurierów
Tylko w miniony weekend funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali sześciu kurierów, przewożących w sumie 26 nielegalnych imigrantów.
- Przeprowadzona kontrola legalności pobytu wykazała, że wszyscy ci cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę z Litwy do Polski. Nie posiadali oni przy sobie dokumentów uprawniających ich do legalnego wjazdu i pobytu w naszym kraju. Za przekroczenie polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom, zostali zatrzymani, a następnie przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji - poinformowała rzeczniczka podlaskiego oddziału straży granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz.
Zatrzymani tzw. kurierzy, to trzech Gruzinów, Białorusin, Ukrainiec i obywatelka Łotwy.
Nielegalni imigranci przez nich przewożeni pochodzili m.in. z Iranu, Afganistanu, Egiptu i Indii. Grupa Hindusów była największa, bo w sumie było to siedemnaście osób przewożonych w trzech samochodach; okazało się, że najpierw nielegalnie przekroczyli oni granicę białorusko-litewską, by z Litwy - przez wewnętrzną granicę UE - dostać się do Polski.
Trzy z sześciu zatrzymanych osób, które usłyszały zarzuty pomocnictwa do nielegalnego przekroczenia granicy, trafiły do aresztu.
Cudzoziemcy uciekają z litewskich ośrodków
Na wzrost w ostatnich miesiącach liczby takich prób transportu nielegalnych imigrantów z terytorium Litwy, zwraca uwagę Prokuratura Okręgowa w Suwałkach.
Według jej danych, najczęściej przewożeni są obywatele Iraku i Afganistanu, którzy kilka tygodni wcześniej nielegalnie trafili na Litwę i tam zostali umieszczeni w ośrodkach dla cudzoziemców.
- Potem opuszczają te ośrodki i nawiązują kontakt z osobami, które - za opłatą - mają je przewieźć do Polski lub przez Polskę do krajów zachodniej Europy. Następnie w umówione miejsce na terenie Litwy przyjeżdżają z Polski kurierzy, zabierają cudzoziemców i usiłują wjechać w głąb Polski, co jednak kończy się zatrzymaniem przez funkcjonariuszy SG i doprowadzeniem do prokuratury - podała suwalska prokuratura w komunikacie na swojej stronie internetowej.
W sprawach liczonych od początku czerwca, na wniosek śledczych z tego okręgu prokuratury ponad 40 osób podejrzanych o pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy trafiło do aresztu.
Poza dwoma Polakami, są to obcokrajowcy m.in. z Ukrainy, Gruzji, Uzbekistanu, Pakistanu, Syrii, Łotwy, Danii, Izraela i Indii. Przy zarzutach dotyczących pomocy przy nielegalnym przekroczeniu granicy, grozi im do ośmiu lat więzienia.
Funkcjonariusze POSG zatrzymali dotąd w tym roku 79 osób podejrzanych o pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy polsko-litewskiej.