Radio Białystok | Wiadomości | Jak uczyć języka niemieckiego? Nauczyciele szkolą się w Łomży
To trzy dni wypełnione pracą i szkoleniami, ale także wycieczkami, spacerami i integracją. W Łomży trwa 19. Ogólnopolski Zjazd Nauczycieli Języka Niemieckiego.
Około 100 germanistów z różnych regionów kraju spotkało się, by podczas warsztatów zdobywać nową wiedzę na temat nauczania swojego przedmiotu, poznawać możliwości realizowania projektów, także międzynarodowych i wymieniać się doświadczeniami.
- Stosunek uczniów do języka niemieckiego się zmienia. Była fascynacja związana ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Wówczas także najsilniejsza była motywacja ze strony rodziców, którzy uznali, że ich dzieci powinny znać języki obce i to nie wyłącznie angielski. Z czasem ten entuzjazm osłabł także pod wpływem polityki, ale naszą zasadą jest, żeby oddzielać tę sferę, podobnie jak historię, od nauczania języka. A zdarza się, że przekonują się do niego nawet uczniowie, którzy początkowo podchodzili do brzmienia niemieckiego z niechęcią - mówi nauczycielka z wieloletnim stażem Renata Krynica.
Młody nauczyciel z SP 7 w Łomży, jeden z nielicznych mężczyzn w tym gronie, uważa, że uczniów dopiero rozpoczynających naukę można przekonać tym, co jest im bliskie, czyli nowymi technologiami.
- Na starcie można ich zmotywować, proponując gry i zabawy językowe, a potem wykazywać przydatność języka, organizując np. spotkania z ludźmi, którzy w Niemczech uczą się, studiują czy już pracują. Organizujemy także dla uczniów wycieczki, np. do Berlina, gdzie przekonują się sami, że znajomość języka niemieckiego jest bardzo przydatna - mówi Damian Święcica.
W spotkaniu inaugurującym 19. Ogólnopolski Zjazd Nauczycieli Języka Niemieckiego wzięli udział m.in. ambasador Austrii, przedstawiciele Ambasady RFN oraz goście z podobnych stowarzyszeń nauczycielskich na Litwie i w Estonii.