Radio Białystok | Wiadomości | Święto Wojska Polskiego w Białymstoku [zdjęcia, wideo]
W całej Polsce 15 sierpnia na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej "Cudem nad Wisłą”, obchodzone jest Święto Wojska Polskiego.
Obchody w Białymstoku
Było wręczenie awansów i odznaczeń, złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz apel pamięci oręża polskiego. W Białymstoku w ten sposób obchodzono święto Wojska Polskiego i 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
W uroczystościach wzięli udział żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, parlamentarzyści, władze regionu, miasta Białegostoku, duchowieństwa różnych wyznań, samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele różnych organizacji i instytucji, tłumy białostoczan. Nadano sztandar szóstemu oddziałowi Związku Polskich Spadochroniarzy. Wszyscy dziękowali żołnierzom za pełnioną codziennie służbę, za obronę polskich granic.
W odczytanym w trakcie uroczystości liście wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że wydarzenia i walka sprzed 102. lat przypominają, że "troska o obronność nie jest kwestią wyboru, tylko stałym obowiązkiem", a za naszą wschodnią granicą toczy się wojna nie tylko o przyszłość Ukrainy, ale całej Europy.
Agresja Rosji potwierdziła, że Polska wybrała właściwy kierunek rozwoju swoich sił zbrojnych. Aby nie powtórzyły się tragiczne, bolesne zdarzenia z przeszłości naszej ojczyzny, Wojsko Polskie musi być liczne i silne, nowoczesne i sprawnie dowodzone. To dlatego za priorytetowe zadania uznaliśmy zwiększenie liczebności sił zbrojnych i głęboką modernizację techniczną
- napisał Błaszczak w liście odczytanym przez dowódcę garnizonu Białystok, dowódcę 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Pawła Lachowskiego.
Gospodarz uroczystości, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zwrócił uwagę, że walka z 1920 r. toczyła się o przyszłość całej Europy, tak jak obecna wojna w Ukrainie i nie możemy być obojętni wobec tego, co dzieje się w Ukrainie.
Zdając sobie sprawę ze stawki, o jaką toczy się ta dzisiejsza wojna, jesteśmy zobowiązani do wykazania się mądrością, zyskujmy czas niezbędny, by wspólnymi siłami przygotować nasz kraj na wszelkie możliwe scenariusze, jakie może nam przynieść przyszłość. Czas niezbędny, by odbudować polską jedność w imię wspólnej racji stanu
- mówił prezydent Tadeusz Truskolaski.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że zwycięstwo z bolszewikami w 1920 r. było możliwe właśnie dzięki "wysiłkowi całego narodu", zjednoczeniu wszystkich sił politycznych wokół polskiego wojska, obrony państwa, które powstawało po odzyskaniu niepodległości.
Ale udało się. Polacy potrafią osiągnąć wiele, kiedy są zjednoczeni, kiedy są owładnięci duchem patriotycznym, kiedy wierzą w polską sprawę, kiedy mają przeświadczenie o tym, że walczą o los naszego narodu
- mówił wojewoda Bohdan Paszkowski.
Wojewoda podkreślał, że kwestie wolności i niepodległości Polski są aktualne cały czas, wojsko się rozwija, konieczne są cały czas dalsze ogólnonarodowe działania i wysiłki w związku z sytuacją na wschodniej granicy, np. sprawna obrona cywilna, ludzie na różnych szczeblach przygotowani do działania i pomocy wojsku na wypadek zagrożenia.
Wszyscy musimy wspierać Wojsko Polskie i dbać o jego rozwój i potencjał
- dodał marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Dziękował żołnierzom, pracownikom wojska za służbę i profesjonalizm, dbanie o bezpieczeństwo.
Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało stoiska edukacyjne
Z okazji święta Wojska Polskiego, w poniedziałek Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało przed swoją siedzibą stoiska edukacyjne, na których można było np. zobaczyć, dotknąć broni, dawnych mundurów. Dzieci układały plenerowe puzzle o tematyce wojskowej, wykonywano przypinki wojskowe. Można też zwiedzać park militarny tego muzeum, który powstał w jednym z magazynów przy ul. Węglowej.
Na placu przed Teatrem Dramatycznym swój sprzęt prezentowali żołnierze. Była np. wyrzutnia rakietowa "Langusta", armata przeciwlotnicza "Hibneryt", zestaw przeciwlotniczy artyleryjsko-rakietowy.