Radio Białystok | Wiadomości | Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej pomoże tworzyć nowe muzeum w Drozdowie
Umowę o współpracy podpisało starostwo łomżyńskie z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Wspólne działania dotyczyć będą powstającego w Drozdowie Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego.
Instytut, którego patronami są Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski, wcześniej pomógł starostu sfinansować remont budynku, w którym powstanie muzeum, teraz zadeklarował także współpracę merytoryczną.
Jej pierwszym efektem będzie - planowane jesienią tego roku - otwarcie w Drozdowie gabinetu Romana Dmowskiego.
Mogę zdradzić, że pierwszą część tej nowej placówki, czyli gabinet Romana Dmowskiego, chcemy oficjalnie otworzyć już jesienią tego roku. A przy tworzeniu nowego muzeum, poza pomocą finansową, niezbędna jest pomoc merytoryczna przy tworzeniu wystaw i stałych, i czasowych, a potem np. podczas organizowania konferencji. I tu bardzo liczymy na pomoc Instytutu Dziedzictwa Myśli Patriotycznej – mówi starosta Lech Szabłowski.
Dyrektor instytutu prof. Jan Żaryn przywiózł do Drozdowa i przekazał dyrektor muzeum Ewie Sznejder wykaz dokumentów dotyczących Romana Dmowskiego, członków rodziny Lutosławskich i Drozdowa, które są w posiadaniu kierowanej przez niego instytucji.
Jesteśmy właścicielami lub depozytariuszami tych dokumentów i mamy prawo je przekazać w formie skanów do tworzonego gabinetu Romana Dmowskiego. Drozdowo było dla niego bardzo ważne - tu spędził ostatnie miesiące swojego życia, tu zmarł i stąd przewieziono go do Warszawy, gdzie odbył się jego uroczysty pogrzeb. Dlatego to bardzo dobre miejsce do upamiętnienia Dmowskiego - tłumaczy prof. Jan Żaryn.
W tworzonym gabinecie Romana Dmowskiego znajdą się nie tylko - poza umeblowaniem - skany dokumentów.
Mamy w swoich zbiorach przede wszystkim fotografie, w tym grupową z Romanem Dmowskim wykonaną w Drozdowie dokładnie 84 lata temu, w jego ostatnie urodziny. Fenomenalnym eksponatem jest też maska pośmiertna Dmowskiego. Cały czas mamy też nadzieję na zdobycie przedwojennego sztandaru Stronnictwa Narodowego powiatu łomżyńskiego, który jest obecnie w Muzeum Niepodległości. To bardzo ważna dla nas pamiątka, bo nim właśnie przykryta była trumna Romana Dmowskiego w jego ostatniej drodze z Drozdowa do Warszawy. Innym ważnym eksponatem, o którym wiemy, gdzie się znajduje i próbujemy go pozyskać, jest tłok pieczęci, którą Dmowski odcisnął obok swojego podpisu na Traktacie wersalskim - opowiada historyk z drozdowskiego muzeum Tomasz Szymański.
Podpisanie umowy o współpracy starostwa z instytutem w dniu 158. Urodzin Romana Dmowskiego i w jego imieniny stało się także okazją do wręczenia odznaczeń przez wojewodę podlaskiego. Uhonorował on, przyznanym przez Prezydenta RP, Złotym Krzyżem Zasługi Sławomira Zgrzywę, m.in. wojewodę łomżyńskiego i pierwszego marszałka województwa podlaskiego, który jest także członkiem rady muzeum w Drozdowie, zaś dyrektor SP 5 w Łomży Małgorzacie Pietrusewicz wręczył przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medal Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej.