Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 50 osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. To m.in. obywatele Togo, Senegalu czy Nigerii
56 cudzoziemców próbowało w środę (27.07) nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Togo, Senegalu, Nigerii i Syrii - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.
W opublikowanym w czwartek rano na Twitterze komunikacie SG podała, że cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę przez rzeki: Wołkuszanka, Świsłocz i Leśna Prawa oraz przez teren ich rozlewisk. Wszystkie te osoby miały rosyjskie wizy.
Kończy się budowa stalowej zapory na granicy z Białorusią. Trwają jeszcze prace na ok. kilometrowym odcinku, wykonawca poprosił o wydłużenie terminu do końca lipca - informowała kilka dni temu rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.
Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego zakazu, który obowiązywał od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
Można znów odwiedzać przygraniczne miejscowości - nie obowiązuje już zakaz przebywania [zdjęcia]
Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach granicznych.
59 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała we wtorek (26.07) rano Straż Graniczna. Kilkanaście osób przedostało się na polską stronę przez rzekę pontonem.
28 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w sobotę (23.07) rano Straż Graniczna. Zatrzymano też kolejnego tzw. kuriera.
"Służby białoruskie od początku obserwowały budowę zapory. Widzimy, że podwożą grupy cudzoziemców w miejsca, gdzie są rozlewiska rzek i granicę można tam przekroczyć. W ostatnich dniach taka sytuacja jest w okolicach Białowieży, gdzie są rozlewiska rzeki Leśna Prawa" - mówi por. Anna Michalska.
Przygraniczna Kuźnica ma nowy dworzec kolejowy. PKP zakończyło gruntowną modernizację starego, bardzo zniszczonego obiektu.
Narodowy Bank Polski wprowadził nowy banknot kolekcjonerski. Poświęcony jest ochronie wschodniej granicy Polski. Pokazuje służbę straży granicznej, policji i wojska w zabezpieczaniu granicy przed falą nielegalnej migracji.
Białorusini mieszkający w Polsce potępiają niszczenie grobów polskich żołnierzy na Białorusi. W poniedziałek (11.07) swój protest wystosowali członkowie Białoruskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce.