Radio Białystok | Wiadomości | Wykonawca chce zmiany terminu zakończenia budowy zapory na granicy z Białorusią
Wykonawca poprosił o przedłużenie terminu prac nad zaporą fizyczną na granicy polsko-białoruskiej do końca lipca. Ostatnie prace wykończeniowe trwają na odcinku wynoszącym około kilometra - poinformowała PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.
Budowa bariery fizycznej rozpoczęła się 25 stycznia
Zapora powstanie na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy z Białorusią. Miała trwać do 30 czerwca, jednak - jak informowała 7 lipca zastępczyni komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. Wioleta Gorzkowska - dla odcinków, które przebiegały w skrajnie trudnych warunkach gruntowych, termin robót przedłużono do połowy lipca.
Jak informowała wtedy rzeczniczka Straży Granicznej na ok. dwóch kilometrach trwały ostatnie prace montażowe. Wtedy też wykonawca deklarował, że zakończy je do 23 lipca.
Wykonawca poprosił o wydłużenie terminu budowy
W rozmowie z PAP por. Anna Michalska przekazała, że wykonawca w związku ze skrajnie trudnymi warunkami geotechnicznymi poprosił o wydłużenie terminu prac do końca lipca.
- Ostatnie prace wykończeniowe trwają na odcinku około kilometra. Dodatkowo trwają jeszcze prace montażowe concertiny nad przęsłami. Równolegle prowadzimy odbiory zakończonych odcinków - powiedziała.
Oprócz pięciometrowej zapory fizycznej ze stalowych przęseł na granicy z Białorusią powstaje bariera elektroniczna, która zabezpieczy łącznie 202 km. Ma być gotowa do połowy września.
Będzie miała kilka linii detekcji - kabel na zaporze, pod gruntem - by wykrywać drgania - oraz system wizyjny na słupach co 100 metrów wzdłuż linii granicy z kamerami dziennymi, kamerami termowizyjnymi w systemie podczerwieni.
Koszt zapory fizycznej i elektronicznej to w sumie 1,6 mld złotych.