Radio Białystok | Wiadomości | Łomżyńscy urzędnicy uratowali mężczyznę, który dostał zawału [wideo]
Pierwszy raz od 15 lat łomżyńscy urzędnicy użyli znajdującego się w urzędzie miejskim defibrylatora i uratowali życie mężczyźnie, który dostał zawału.
Jedną z osób, które udzielały pierwszej pomocy, był naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Przemysław Chełstowski.
Usłyszałem z dołu krzyk, że upadł człowiek. Bez chwili zastanowienia zbiegłem na dół, zobaczyłem leżącego mężczyznę, bez oddechu, bez oznak życia. Z boku były koleżanki, które pomogły udzielić pomocy, wykonywały masaż serca. Później podłączyliśmy defibrylator. Po chwili mężczyzna zaczął łapać pierwszy oddech, pojawiła się jakaś nadzieja - opisuje Przemysław Chełstowski.
W czasie kiedy pracownicy udzielali pierwszej pomocy mężczyźnie, przyjechał zespół ratownictwa medycznego. Ratownicy zajęli się chorym i przewieźli go do szpitala.
Jak mówi Przemysław Chełstowski, życie mężczyzny udało się uratować najprawdopodobniej dlatego, że w urzędzie był defibrylator.
Defibrylator dostaliśmy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Użycie tego urządzenia jest bardzo proste. Narrator w tle podpowiada, mówi, co mamy robić, prowadzi przez poszczególne etapy: podłączenia elektrod, w którym momencie co mamy zrobić, kiedy przycisnąć, kiedy wystartować. Także naprawdę użycie tego urządzenia jest bardzo proste, a ratuje życie - dodaje Przemysław Chełstowski.
Defibrylator w Urzędzie Miejskim w Łomży jest od 2007. We wtorek (12.07) użyto go pierwszy raz.
Ratujące życie urządzenia gmina kupi za część rządowej nagrody, którą otrzymała za wysoki wskaźnik zaszczepienia mieszkańców przeciw koronawirusowi.
To bezpłatne warsztaty z udzielania pierwszej pomocy prowadzone w szkołach przez ratowników Grupy Lux Med. Inauguracja dziesiątej edycji ogólnopolskiej kampanii "Umiem pomóc" miała miejsce we wtorek (12.10) w Szkole Podstawowej nr 12 w Białymstoku.
W piątek (7.05) po raz pierwszy w Białymstoku zastosowano u pacjenta po zawale kamizelkę ratującą życie. Stało się to w Klinice Kardiologii Inwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Dzięki tym urządzeniom będzie można uratować czyjeś życie. W Sokółce w przyszłym roku pojawią się dwa defibrylatory dostępne dla mieszkańców.