Radio Białystok | Wiadomości | Zakończył się Festiwal "Lipcowi" upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej
Złożeniem kwiatów przed Domem Turka oraz odczytaniem nazwisk ofiar zakończył się w Augustowie Festiwal Lipcowi 77. Były to czterodniowe obchody rocznicy Obławy Augustowskiej, które zorganizował działający w mieście od roku Instytut Pileckiego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Podczas uroczystości zorganizowano m.in. piknik edukacyjny, koncert, plenerowy pokaz filmu dokumentalnego Jacka Petryckiego pt. "A może tego nie wolno mówić" i spacer śladami ofiar.
- Historia Obławy Augustowskiej "podnosi głowę". Istotą porządnej pamięci jest to, że ważne wydarzenia są upamiętniane również przez instytucje, które w konsekwencji dbają o nią i zagospodarowują ją. Instytut Pileckiego w tym roku po raz pierwszy miał okazję zorganizować cały zestaw wydarzeń wokół wydarzeń z lipca 1945 roku, aby w ten sposób w różnych formach dotrzeć do szerokiej publiczności - mówił zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski.
Z powodu złej pogody nie odbył się zaplanowany na wtorek (12.07) Pierwszy Marsz Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej oraz wernisaż wystawy "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". Zdjęcia te można jednak nadal oglądać na błoniach nad Nettą.
Zorganizował je działający w mieście od roku oddział Instytut Pileckiego.
Koncert "Lipcowe Anioły" odbędzie się we wtorek, 12 lipca w białostockiej Filharmonii przy ul. Podleśnej 2. Początek o 19:00.
Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, odbyły się w niedzielę (10.07) główne obchody 77. rocznicy największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej.
Uroczystym pogrzebem pierwszej zidentyfikowanej ofiary i specjalnym koncertem białostocki oddział IPN uczci 77. rocznicę Obławy Augustowskiej. To największa i do dziś niewyjaśniona sowiecka zbrodnia na kilkuset Polakach z lipca 1945 roku.