Radio Białystok | Wiadomości | Zespół Teatru Dramatycznego w Białymstoku podsumował sezon

Zespół Teatru Dramatycznego w Białymstoku podsumował sezon

autor: Olga Gordiejew

8.07.2022, 17:21, akt. 17:26

To był pierwszy sezon artystyczny poza siedzibą, poza remontowanym, zabytkowym budynkiem Domu Ludowego. Zespół Teatru Dramatycznego w Białymstoku podsumował sezon 2021/2022.

fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew

Największym wyzwaniem było zorganizowanie pracy na tzw. scenach zastępczych m.in. w Kinie Ton, w "Spodkach" czy w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Ale mimo trudności udało się wyprodukować cztery nowe spektakle oraz zrealizować wiele różnorodnych projektów.

Ten sezon był bardzo wymagający organizacyjnie, ale dla całego zespołu to było cenne doświadczenie - zauważa Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku Piotr Półtorak.

W tym sezonie Teatr Dramatyczny odwiedziło prawie 20 000 widzów, a aktorzy zagrali 151 spektakli prezentując z bieżącego repertuaru aż czternaście tytułów. Zrealizowane zostały cztery premiery: „Kopciuszek” w reżyserii Justyny Zar, „Za wolność, byś wolny był” w reżyserii Grzegorza Suskiego, „Pomoc domowa” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza oraz „Makbet” w reżyserii Grzegorza Suskiego.

Na przełomie września i października instytucja zorganizowała piątą edycję festiwalu „Kierunek Wschód”, w ramach którego do Białegostoku przyjechały m.in. teatry z Armenii, Białorusi i Polski.

Zespół Teatru Dramatycznego wyjechał do Gruzji („Kierunek Telawi”) oraz Armenii („Kierunek Erywań”), gdzie zaprezentował dwa spektakle: „Błoto” w reżyserii Martyny Łyko i „Treny” w reżyserii Grzegorza Suskiego. Aktorzy wzięli również udział w Bitola Shakespeare Festival w Macedonii Północnej, gdzie zagrali „Makbeta” w reżyserii Grzegorza Suskiego, a także zaprezentowali czytanie performatywne „Wesołych kumoszek z Windsoru” w reż. Patryka Ołdziejewskiego.

W listopadzie i grudniu zrealizowano też projekty z pogranicza teatru i edukacji kulturalnej. Jeden z nich to „Poezja – Lubię to!”. Drugi projekt to „Teatr – Lubię to! Sezon 3”, przeznaczony dla nauczycieli.

W ramach programu „Kultura cyfrowa 2021” zeskanowano 5000 materiałów związanych z tworzeniem spektakli w instytucji od 1944 roku. Są to m.in. afisze, scenariusze, archiwalne fotografie czy projekty scenografii i kostiumów. W 2022 roku pozyskano dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na digitalizację kolejnych 7700 materiałów z archiwum Teatru.

Oprócz wspomnianych projektów została nagrana i wydana płyta z utworami ze spektaklu „Sopoćko”. Na wydawnictwie znalazły się psalmy, które wykonali aktorzy w nowych aranżacjach, przygotowanych przez kompozytora i aranżera Marka Kubika.

Dzięki ministerialnej dotacji udało się rozbudować system oświetleniowy, zaś dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, rozpoczęto długo wyczekiwany remont siedziby Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Realizacja tej inwestycji jest niezwykle skomplikowanym procesem. Budynek Teatru jest obiektem zabytkowym. Właściwie każdy kolejny miesiąc przynosi nowe informacje, niespodzianki w zakresie problemów konstrukcyjnych czy innych odkryć, które w trakcie tak poważnej inwestycji mają prawo się zdarzyć. To pierwsze półrocze było tak naprawdę czasem, kiedy zmagaliśmy się z nowymi problemami, zagadnieniami, które musimy rozwikłać i rozwiązać. Musieliśmy zlecać kolejne ekspertyzy dotyczące konstrukcji. Mimo to mamy nadzieję, że w kolejnym sezonie artystycznym będziemy mogli zaprosić naszych widzów do nowej wyremontowanej siedziby

- mówi zastępca Dyrektora Teatru Martyna Faustyna Zaniewska.

Ważną częścią działalności Teatru Dramatycznego są warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzone od 2006 roku. W tym sezonie podczas 580 godzin zajęć umiejętności kształciło 140 osób w ośmiu grupach sprofilowanych wiekowo. Zwieńczeniem zajęć każdej grupy był pokaz finałowy.

Wakacje w Teatrze Dramatycznym potrwają do końca sierpnia. Pierwsza premiera w nowym sezonie już w połowie września.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Po raz ostatni w tym sezonie będzie można obejrzeć spektakl Augustowskiego Teatru Tańca

8.07.2022, 15:04

„Plemię” jest to opowieść o powrocie do korzeni, o prostocie i niezwykłości życia oraz o pielęgnowaniu wspólnoty.


W Supraślu rozpoczyna się festiwal "Między Wierszami"

8.07.2022, 13:27

Koncerty, rozmowy o sztuce, happeningi, spektakle teatralne - letni festiwal organizowany przez Teatr Wierszalin startuje 8 lipca i potrwa do końca miesiąca.


IV Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego "Pamiątki"

8.07.2022, 16:01

W dniach 8-9 lipca 2022 r. Kołobrzeg po raz czwarty będzie gościł miłośników twórczości legendarnego barda Przemysława Gintrowskiego.


"Szewcy" - ostatnia w sezonie premiera Białostockiego Teatru Lalek

3.07.2022, 15:01

Mimo wakacji Białostocki Teatr Lalek zaprasza na premierę. „Szewcy” Witkacego to ostatni dramat autora, kwintesencja katastroficznej wizji człowieka, władzy i kultury.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok