Radio Białystok | Wiadomości | Rektorzy uniwersytetów dyskutują w Białymstoku m.in. o programach studiów
Nad lukami w prawie, ale też nad rozwiązaniami, które można zastosować nie tylko na danej uczelni dyskutują w Białymstoku rektorzy uniwersytetów.
W obradach bierze udział 20 osób. Jak mówi przewodnicząca Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich - profesor Bogumiła Kaniewska (rektor Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu): "rozmawiamy o programach studiów, o możliwości racjonalizacji takich programów, jak zapobiegać zmniejszaniu się jakości kształcenia, a także jak efektywnie rozwijać te kierunki, które są najbardziej pożądane, czyli np. informatyka".
Rektorzy obradujący w Białymstoku przygotowali też uchwały, które skierują do Ministerstwa Edukacji i Nauki, by wyjaśnić pewne rozbieżności.
To są inicjatywy, które mają usprawnić pewne rozwiązania albo uzupełnić luki, np. takie, że na różnych uczelniach różnie się ten sam zapis interpretuje. Dlatego też wystąpimy z inicjatywą, by zapis był jednoznaczny, a dotyczy np. takiej kwestii jak ta na kim ciąży obowiązek pokrywania kosztów delegacji w przypadku przewodów dotyczących awansów
- dodaje profesor Bogumiła Kaniewska.
Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) działa od 1989 roku. Jej misją jest opracowywanie opinii i stanowisk w sprawach istotnych dla rozwoju polskiej nauki, szkolnictwa wyższego, kultury i oświaty.
To osoby, które od lat znakomicie promują uczelnię swoimi dokonaniami, postawą i autorytetem. Ośmiu naukowcom wręczono w czwartek (30.06) tytuły "Ambasadora Uniwersytetu w Białymstoku".
Jubileuszowy tort, a także konferencja, wykład i debata - tak w poniedziałek (27.06) uczczono 35-lecie istnienia Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku.
Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży od 1 października zmieni nazwę na - Międzynarodową Akademię Nauk Stosowanych – poinformowały podczas konferencji prasowej władze tej uczelni.