Radio Białystok | Wiadomości | SG: 34 cudzoziemców próbowało w poniedziałek przedostać się z Białorusi do Polski
34 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie przedostać się do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała we wtorek rano Straż Graniczna. Straż Graniczna ) poinformowała, że wśród zatrzymanych w poniedziałek cudzoziemców byli obywatele m.in. Senegalu, Nigerii i Bangladeszu.
Największą grupę, 25-osobową, zatrzymano na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży. "Osoby przecinały concertinę i nielegalnie przechodziły na stronę polską" - podała SG.
Według danych SG, w 2022 r. było dotąd 5,8 tys. prób nielegalnego przedostania się do Polski z terytorium Białorusi, z czego najwięcej - blisko 1,8 tys. SG odnotowała w marcu. W czerwcu granicę próbowało przekroczyć dotąd ponad 400 osób.
Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.
Na początku czerwca szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że rozporządzenie nie będzie przedłużane i przestaje obowiązywać od 1 lipca. Wojewoda podlaski rozporządzeniem wydanym w ubiegłym tygodniu, od 1 lipca do 15 września wprowadził czasowy zakaz przebywania w odległości 200 metrów od granicy państwowej z Białorusią.
Trwają odbiory techniczne ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej. Jak informuje SG, przęsła ustawione są na długości ok. 150 km (łącznie zapora ma mieć 186 km).
Praktycznie w całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy, a wykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca. Do końca trzeciego kwartału tego roku ma być gotowa również tzw. zapora elektroniczna, czyli wyposażenie ogrodzenia w sieć czujników i kamer.
W siedzibie Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku powstanie centrum nadzoru działające w oparciu o tę barierę elektroniczną, które będzie zbierać informacje i przekazywać je do placówek, aby reagowały na konkretne sytuacje na granicy.