Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można zobaczyć "Leśną bimbrownię"
To nowa propozycja Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Oprowadzanie tylko dla dorosłych - podczas którego zwiedzający zaglądają do "Leśnej bimbrowni". Ta ekspozycja zawsze wzbudza zainteresowanie. Podobno to jedyna taka wystawa w Polsce.
Wystawa powstała czternaście lat temu i od tamtej pory stale się powiększa. Dzieje się tak dzięki współpracy muzealników z Podlaskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białymstoku, który po rozstrzygnięciu sprawy sądowej przeciwko właścicielowi, co jakiś czas przekazuje do muzeum kolejną bimbrownię. Chociaż produkcja bimbru to proceder nielegalny, aparatura która ją umożliwia jest uważana za dziedzictwo materialne Podlasia.
W tej chwili w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można oglądać, w naturalnym otoczeniu, cztery zarekwirowanie przez policję, kompletnie wyposażone bimbrownie. Jedna z nich to absolutny unikat - aparatura do produkcji "ducha puszczy” na kołach. Jej właściciel, przemieszczając się po Puszczy Knyszyńskiej, ukrywał się przed policją przez 10 lat.
Każda ze zgromadzonych na wystawie bimbrowni jest skonstruowana trochę inaczej, każda ma swoją niepowtarzalną historię. O tym wszystkim można będzie posłuchać w sobotę (18.06) wieczorem o 17:30. Przewodnikiem zwiedzania "Leśnej alchemii pod osłoną nocy” będzie dziś Hubert Czochański – znawca tematu, autor publikacji "Tradycyjne bimbrownictwo na Podlasiu. Historia i współczesność”.
Ponad 500 litrów nielegalnego alkoholu oraz aparaturę służącą do jego produkcji zabezpieczyła służba celno-skarbowa w leśnej bimbrowni zlokalizowanej w okolicach Michałowa.
255 litrów nielegalnego alkoholu oraz aparaturę służącą do jego produkcji zabezpieczyła służba celno-skarbowa w leśnej bimbrowni zlokalizowanej w okolicach Gródka. Na gorącym uczynku zatrzymano 34-letniego mieszkańca tej miejscowości.
640 litrów alkoholu oraz aparaturę służącą do jego nielegalnej produkcji zabezpieczyła KAS w bimbrowni zlokalizowanej w jednej ze wsi w gminie Sidra.