Radio Białystok | Wiadomości | 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości w regionie [zdjęcia]
autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Marcin Gliński, Wojciech Szubzda
Uroczyste obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały miejsce na terenie całego województwa podlaskiego, m.in. w Białymstoku, Łomży, czy Suwałkach.
Białystok
Nabożeństwa w intencji Ojczyzny i uroczystość przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego - w taki sposób białostoczanie uczcili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił m.in.: "bliskie są nam wartości, które reprezentowali ci, którzy podjęli trud, aby ten dokument uchwalić, później go realizować, a jeszcze później go bronić, czyli wartości związane z polską wolnością, z niepodległością".
Wierzę, że duch Konstytucji 3 Maja, a zatem duch wolności i suwerenności zatriumfuje w dzisiejszej Europie - podkreślał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
List do uczestników uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki. Odczytał go marszałek województwa podlaskiego - Artur Kosicki. Prezes Rady Ministrów napisał m.in.:
W święto narodowe stajemy wobec dokonań naszych poprzedników budujących lepsze jutro Ojczyzny i razem kontynuujemy ich dzieło; pamiętamy, że to nasze wielkie zobowiązanie, wyrażając radość i dumę z tego, że jesteśmy Polakami; jednoczymy się pod biało-czerwonymi barwami.
Łomża
Mszą za Ojczyznę w katedrze i poprzedzającym ją apelem pamięci uczczono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łomży. Organizatorami uroczystości tradycyjnie były władze samorządowe miasta i powiatu oraz dowództwo 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, dzięki czemu miały one wojskową oprawę.
O roli i znaczeniu ustawy rządowej sprzed ponad dwóch wieków mówili między innymi współorganizatorzy uroczystości starosta Lech Szabłowski i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
W łomżyńskie obchody rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji wpisują się także dwa koncerty muzyczne.
Pod hasłem "Śpiewajmy dla Niepodległej" Łomżyńska Orkiestra Dęta z solistą Pawłem Krasulakiem wykonała najpiękniejsze pieśni patriotyczne w Hali Kultury, a podczas Muzycznej Majówki w sali koncertowej przy ul. Zawadzkiej 1 Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z solistami wykonała program z utworami F. Chopina, S. Moniuszki i H. Wieniawskiego.
Suwałki
W Suwałkach uroczystości z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w parku jej imienia. Obchody narodowego święta rozpoczęła msza święta w miejscowej konkatedrze.
Powinniśmy pracować ponad podziałami politycznymi dla dobra naszej Ojczyzny, tak, by mówiąc słowami Konstytucji 3 Maja, zasłużyć na wdzięczność przyszłych pokoleń - mówił prezydent miasta Czesław Renkiewicz.
Poseł PiS Jarosław Zieliński dodał, że tegoroczne obchody narodowego święta przebiegają w czasie, gdy z całą siłą, znowu jak w 1791 roku, widać bezwzględność rosyjskiego imperializmu.
Jeżeli nasze działania nie będą nakierowane na realizacje polskiej racji stanu, to ktoś z zewnątrz to rozegra. To ważne w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz niepokojącą odradzającą się współpracę osi rosyjsko-niemieckiej - mówił Jarosław Zieliński.
Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod Dębem Wolności. Natomiast wieczorem w Suwalskim Ośrodku Kultury zaprezentowana zostanie kantata poświęcona historii Suwałk.
Sokółka
W Sokółce obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się nabożeństwem w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego. Później sprawowano msza święta w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. Po mszy orkiestra dęta przemaszerowała pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie były przemówienia okolicznościowe i występ orkiestry.
Supraśl
Tłumy mieszkańców Supraśla zebrały się w Ogrodzie Saskim, gdzie po południu odbyły się główne uroczystości związane ze świętem uchwalenia Konstytucji 3 maja. W 231. rocznicę tego wydarzenia hymn Polski zagrała orkiestra dęta - był też pokaz motocykli i husarii na koniach.
Jak mówią mieszkańcy Supraśla, to ważne, aby pamiętać o narodowych świętach i uchwaleniu konstytucji.
Z okazji święta w Ogrodzie Saskim w Supraślu miejscy urzędnicy przygotowali atrakcje dla dzieci i dorosłych - występy orkiestry dętej , wojskową grochówką a także animacje i konkursy historyczne.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych. Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto.
W 1791 roku dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 Maja. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku 3 Maja jest świętem narodowym.