Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni odwiedzają groby bliskich - to trzeci dzień świąt wielkanocnych
Groby bliskich odwiedzają we wtorek (26.04) prawosławni na Podlasiu. W Cerkwi jest to trzeci dzień Świąt Wielkanocnych.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Niektórzy oprócz kwiatów i zniczy przynoszą na cmentarze pisanki, by symbolicznie dzielić się radością świąt ze zmarłymi.
W niektórych miejscach malowane jajka przynoszono na cmentarze już w przedświąteczną sobotę, gdy wierni odwiedzali groby bliskich po święceniu pokarmów. Pisanka pozostawiona na grobie ma symbolizować udział w zmartwychwstaniu.
W Białymstoku największy ruch panuje na cmentarzu prawosławnym przy ul. Wysockiego, należącym do parafii pw. Wszystkich Świętych. Tam też od rana duchowni święcą groby.
Okres paschalny, jest w Cerkwi ważnym czasem wspominania zmarłych. Jest to niedziela po Wielkanocy tzw. "Prowody" a także tzw. "Radonica" - dzień wspominania i modlitw za zmarłych, przypadający w drugi wtorek po Zmartwychwstaniu Pańskim.
W wielu podlaskich wsiach praktykuje się też zwyczaj noszenia pisanek na cmentarze w poniedziałek, tydzień po świętach wielkanocnych.
W Cerkwi prawosławnej dziś (25.04) drugi dzień świąt wielkanocnych. Wierni pozdrawiają się słowami "Chrystus zmartwychwstał, zaprawdę zmartwychwstał".
Śniadanie wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy w kilku ośrodkach w Augustowie zorganizowała Caritas Diecezji Ełckiej przy wsparciu województwa podlaskiego. Podobne śniadanie odbyło się też w Łomży.
Do Polski dotarł w sobotę (23.04) wieczorem drogą lotniczą Święty Ogień z bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Z lotniska w Warszawie został przewieziony do stołecznej prawosławnej katedry i przekazany zwierzchnikowi polskiej Cerkwi. Trafi też do prawosławnych parafii w kraju.
Kilkaset osób przyszło na śniadanie wielkanocne dla uchodźców wojennych z Ukrainy, zorganizowane w niedzielę (24.04) w Białymstoku. Po modlitwach i świątecznym posiłku dzieci dostały paczki ze słodyczami, zorganizowano też dla nich zabawy i animacje.
To najważniejsze i najbardziej radosne święto. W Cerkwi prawosławnej w niedzielę (24.04) „święto świąt” - Wielkanoc, zwana też Paschą.
Święcenie pokarmów i odwiedzanie Grobu Pańskiego to główne wydarzenia Wielkiej Soboty w Cerkwi prawosławnej.
Wierni obrządków wschodnich, wśród nich prawosławni i grekokatolicy, obchodzą 22 kwietnia uroczystość Wielkiego Piątku. W tym roku Wielkanoc przypada u nich tydzień później niż u katolików.
W Cerkwi prawosławnej dziś Wielki Czwartek. Rano w świątyniach odprawiana jest liturgia św. Bazylego Wielkiego, podczas której przygotowuje się dary dla chorych.