Radio Białystok | Wiadomości | W Zambrowie na pomniku ofiar Katynia są dwa nowe nazwiska
Dwa nowe nazwiska odsłonięto na pomniku ofiar Katynia w Zambrowie. To ppor. rez. Tadeusz Juliusz Konarzewski i st. sierż. Jan Jeżewski - obaj związani ze stacjonującym w Zambrowie 71. pułkiem piechoty.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Do tej pory na pomniku odsłoniętym kilka lat temu na zambrowskim cmentarzu figurowało 98 nazwisk, teraz jest ich setka. - Ale jeśli odnajdą się kolejne ofiary związane z przedwojennymi formacjami zambrowskimi. na pewno także ich nazwiska znajdą tam swoje miejsce - zapewnia Jarosław Strenkowski z Regionalnej Izby Historycznej.
Nazwisko ppor. Konarzewskiego odnaleziono na liście katyńskiej i chociaż nie walczył w chwili zatrzymania w 71. pułku piechoty, to tam właśnie przeszedł przeszkolenie, stąd jego obecność na zambrowskim pomniku.
Natomiast st. sierż Jan Jeżewski odnalazł się wśród ofiar Katynia dzięki wnukowi mieszkającemu obecnie w okolicach Poznania, który poinformował o tym, że jego dziadek nie był internowany, tylko został aresztowany w swoim domu, wywieziony i zamordowany prawdopodobnie w Kuropatach, bo jego nazwisko znajduje się na tzw. białoruskiej liście ofiar.
Oba nowe nazwiska odsłonięto podczas uroczystości zorganizowanych w Zambrowie w 82. Rocznicę zbrodni katyńskiej, która dzięki żołnierzom z 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego miała wojskowa oprawę z apelem poległych i salwą honorową.
W audycji o zbrodni katyńskiej, kwietniowych wywózkach i kłamstwie katyńskim oraz o współczesnych odniesieniach do tych tragicznych wydarzeń.
13 kwietnia to w naszym kraju Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Ludobójstwo się nie przedawnia. Dlatego będę domagał się rozstrzygnięcia sprawy zbrodni katyńskiej przed międzynarodowymi trybunałami. Złożymy w najbliższym czasie odpowiednie wnioski - oświadczył w niedzielę (10.04) prezydent Andrzej Duda.