Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy radni przyjęli uchwałę formalnie umożliwiającą pomoc humanitarną Ukrainie
Rada Miasta Białystok przyjęła w poniedziałek (11.04) jednogłośnie uchwałę, w której wyraziła zgodę do udzielania przez władze miasta "pomocy finansowej i rzeczowej społecznościom lokalnym i regionalnym Ukrainy" w związku z agresją rosyjską na ten kraj.
Zgoda dotyczy pomocy, która może być finansowana z budżetu miasta Białegostoku lub pochodzić z darowizn dokonywanych na rzecz miasta, przez osoby fizyczne i prawne na cele związane z pomocą społecznościom lokalnym i regionalnym Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Białystok chciał tę uchwałę podjąć jak najszybciej, bo planuje wysłać - w ciągu kilku dni - na Ukrainę transport agregatów prądotwórczych, apteczek oraz środków opatrunkowych i leków, na które czeka region dnieprowski. To dary przekazane jako darowizna przez jedną z firm.
Prezentując projekt, dyrektor Centrum Aktywności Społecznej Urszula Dmochowska przypominała, że zgodnie z marcową nowelizacją Ustawy o samorządzie gminnym, gminy, związki międzygminne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą udzielać pomocy, w tym pomocy finansowej, społecznościom lokalnym i regionalnym innych państw.
Podstawą udzielania tej pomocy jest właśnie uchwała organu stanowiącego gminy (w tym wypadku Rady Miasta Białystok), związku międzygminnego lub właściwego organu statutowego stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Urszula Dmochowska mówiła, że taka uchwała pozwoli - zgodnie z prawem - rozwiązywać bieżące kwestie związane z pomocą Ukrainie w związku z trwającą wojną.
"Stale otrzymujemy prośby o pomoc humanitarną, na wiele z nich odpowiadamy" - mówiła Urszula Dmochowska.
Podkreśliła, że dotąd - dzięki szczodrości białostoczan oraz wsparciu i zaangażowaniu organizacji pozarządowych - udało się przekazać kilkadziesiąt ton pomocy humanitarnej na Ukrainę. "Zależy nam, by względy formalne nie zamykały drzwi do udzielania pomocy ofiarom wojny" - mówiła szefowa CAS.
Radni bez większej dyskusji jednogłośnie poparli ten projekt.