Radio Białystok | Wiadomości | Białoruska diaspora w Białymstoku solidaryzuje się z więźniami politycznymi na Białorusi
Ponad 40 wzięło udział w niedzielnej (10.04) pikiecie przed Konsulatem Generalnym Republiki Białoruś w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Białoruska diaspora chciała przede wszystkim przypomnieć o białoruskich więźniach politycznych, zebrać pomoc dla pułku białoruskich ochotników "Pogoń", który walczy na Ukrainie przeciwko rosyjskiej agresji, a także uporządkować miejsce pamięci osób, którzy zginęli na Białorusi w czasie protestów w 2020 roku.
Na Białorusi jest już ponad 1100 osób uznanych za więźniów politycznych. Kolejne tysiące niewinnych osób odbywają kary więzienia w koloniach karnych.
- W obliczu wojny na Ukrainie świat o nich zapomniał. Dlatego chcemy okazać naszą solidarność z nimi - mówi Jan Abadouski z Białoruskieg Diaspory w Białymstoku.
Podczas pikiety przed Konsulatem Generalnym Republiki Białoruś w Białymstoku jako wsparcie dla żołnierzy z białoruskiego pułku "Pogoń" walczącego w ramach Legionu Międzynarodowego Sił Zbrojnych Ukrainy zbierano m.in. odzież termiczną, bieliznę, powerbanki, latarki i baterie.
14 cudzoziemców próbowało minionej doby dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w niedzielę (10.04) rano Straż Graniczna.
W UE weszły w życie unijne sankcje wobec Rosji za inwazję na Ukrainę. 217 osób, w tym córki prezydenta Rosji Władimira Putina, zostało objętych zakazem wjazdu do Unii i zamrożeniem aktywów w Europie. Restrykcje obejmują też 18 podmiotów.
Bazyli Siegień dotychczasowy zastępca BTSK został wybrany na nowego przewodniczącego organizacji. Czy w związku ze zmianami personalnymi nastąpią zamiany organizacyjne, pytamy nowego przewodniczącego.
Facebook usunął fałszywe profile i grupy powiązane z białoruskim KGB. Podmioty te rozpowszechniały nieprawdziwe informacje na temat wojny na Ukrainie i kryzysu na granicy z Białorusią.
Do 67 godzin czekają kierowcy ciężarówek na odprawę i wyjazd z Polski przez przejście graniczne z Białorusią w Bobrownikach - poinformowała w czwartek (7.04) rano podlaska KAS. W kolejce, która ma ok. 30 km długości, stoi 1,2 tys. ciężarówek.
Samorządowcy zaapelowali do polskiego rządu o wstrzymanie wszelkiego ruchu handlowego z Białorusią i Rosją. Apel wystosowali w środę (06.04) na konferencji zorganizowanej przy drodze z Białegostoku do przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach.
„Największe migracje Białorusinów z Podlasia nastąpiły podczas „Bieżeństwa” i po II wojnie. Wszystkie one wiązały się z wielką tragedią przesiedleńców” – mówi historyk Sławomir Iwaniuk.