Radio Białystok | Wiadomości | Niedzielą Palmową katolicy inaugurują obchody Wielkiego Tygodnia [zdjęcia]
Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Palmową zwaną inaczej "Niedzielą Męki Pańskiej”. To najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień.
Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy
Proboszcz warszawskiej bazyliki Świętego Krzyża ksiądz Bartosz Pikul, zaznaczył, że jest to dzień - klucz, który otwiera przed nami tajemnice Wielkiego Tygodnia i wprowadza w przeżywanie najważniejszych wydarzeń naszego zbawienia - Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
-Niedziela Palmowa przypomina nam tłumy, które wyszły, aby witać Chrystusa z gałązkami palm w ręku. Zachowywali się tak, jak powinni się zachować wobec oczekiwanego monarchy, który przychodzi aby wyzwolić, aby dać wolność. Jednakże Chrystus nie jest monarchą politycznym. Chrystus nie jest Mesjaszem, który przychodzi zwyciężać mocą, takiego jakiego oczekiwali. Jest Mesjaszem niezwykłym - przychodzi aby zbawiać miłością - wyjaśnia kapłan.
Ksiądz Bartosz Pikul dodaje, że "Bóg wybiera miłość, choć wydaje się słaba w oczach świata, aby ten świat zbawić”.
Popiół z ubiegłorocznych palm wierni przyjęli na głowę w akcie pokuty na początku Wielkiego Postu. Na zakończenie Wielkiego Postu święcimy nowe palmy - ma to swoją symbolikę - podkreśla białostocki duszpasterz rodzin ks. Łukasz Kisielewski.
-Palma jest symblem duchowej odnowy, do której zaprasza nas Pan Bóg. Jest nowa Wielkanoc, są nowe Święta. Pan Bóg daje nam kolejną szansę. Woła do każdego z nas "Zacznij jeszcze raz! Spróbuj! Warto!" - dodaje.
Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy
Przybył tam wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy. Mieszkańcy Jerozolimy witali Go triumfalnie jako króla i wyzwoliciela. Pod nogi osiołka, na którym jechał Jezus, rozkładano szaty, a dzieci witały Go palmowymi gałązkami.
Na pamiątkę tamtych wydarzeń w Niedzielę Palmową święci się palmy, które mają symbolizować chwałę Chrystusa. Podczas Mszy świętej odczytywany jest opis Męki Pańskiej.
W Niedzielę Męki Pańskiej, kapłan nie ubiera pokutnych szat w kolorze fioletowym. Jego ornat ma kolor czerwony, który jest znakiem godności królewskiej. Symbolizuje - ogień, krew i miłość.
Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.