Radio Białystok | Wiadomości | Organizacje pozarządowe przejęły od służb wojewody opiekę nad uchodźcami z Ukrainy
Trzy organizacje pozarządowe przejęły od Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego opiekę nad kilkuset uchodźcami wojennymi z Ukrainy.
Umowy z PCK, Fundacją Spe Salvi i harcerzami
Od kwietnia Polski Czerwony Krzyż, Fundacja Spe Salvi i Chorągiew Białostocka ZHP zajmują się pomocą dla uchodźców z Ukrainy w konkretnych miejscach prowadzonych przez Podlaski Urząd Wojewódzki.
Okręgowy PCK przejął opiekę nad ośrodkiem w Wasilkowie, Fundacja Spe Salvi (Archidiecezji Białostockiej) nad ośrodkiem przy ul. Transportowej w Białymstoku, a harcerze nad punktem informacyjnym na dworcu PKP w Białystoku oraz nad ośrodkiem w hotelu Turkus w Białymstoku.
Organizacje mają rozpoznawać potrzeby uchodźców, organizować pomoc, ale też np. angażować wolontariuszy, pomagać w opiece medycznej, organizować wolny czas dzieciom.
Wicewojewoda Tomasz Madras ocenił, że zawarte umowy są "elementem profesjonalizacji opieki", bo współpraca z organizacjami ma miejsce od dawna i jest dobra.
Dyrektor podlaskiego oddziału okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża Elżbieta Paszkowska poinformowała, że w ośrodku w Wasilkowie jest obecnie ok. 300 osób, w tym ok. 150 dzieci. Prezes Fundacji Spe Salvi ks. Adam Matan powiedział, że w ośrodku przy ul. Transportowej w Białymstoku przebywa 103 uchodźców z Ukrainy. - Od początku kryzysu, staramy się przyjmować uchodźców w naszej siedzibie, szukając dla nich pracy, szkoły dla dzieci, także zbieramy dary - mówił ks. Matan.
Komendant Chorągwi Białostockiej ZHP Krzysztof Jakubowski poinformował, że od początku wojny na Ukrainie w pomoc uchodźcom zaangażowało się ponad 470 harcerzy.
13,5 tys. numerów PESEL w Podlaskiem
Do początku kwietnia uchodźcom z Ukrainy nadano w Podlaskiem 13,5 tys. numerów PESEL - poinformował w poniedziałek (4.04) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Nie oznacza to, że tylu uchodźców jest w regionie.
Wojewoda podał, że w województwie w zbiorowych miejscach zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy jest obecnie prawie 4 tys. osób. Chodzi zarówno o ośrodki prowadzone przez wojewodę, jak i samorządy.
Uchodźcy z Ukrainy złożyli dotąd w Podlaskiem ponad 4,1 tys. wniosków o wypłatę jednorazowego świadczenia na start w wysokości 300 zł na osobę. Do kwietnia do gmin wpłynęło także ok. 1,3 tys. wniosków o wypłatę 40 zł dziennie za przyjętą osobę z Ukrainy. W szkołach w regionie - do końca marca - było ponad 2,5 tys. dzieci z Ukrainy - poinformował wojewoda.