Radio Białystok | Wiadomości | Przed komisją stawić się muszą głównie 19-latkowie - rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa
Komisje lekarskie oceniają stan zdrowia potencjalnych żołnierzy. W całej Polsce rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przed komisją muszą stawić przede wszystkim 19-latkowie, ale także mężczyźni urodzeni w latach 1998-2002, którzy jeszcze nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
W Białymstoku jedna z takich komisji działa przy ulicy Mazowieckiej. I to tam w poniedziałek (4.04) rozpoczęła się kwalifikacja. Mogą do niej przystąpić także ochotnicy, którzy chcą pełnić służbę wojskową, a ukończyli 18. rok życia.
Do kwalifikacji będą musiały przystąpić także niektóre kobiety - mówi mjr Małgorzata Repnik z WKU w Białymstoku. Chodzi o studentki kierunków medycznych czy weterynaryjnych.
W miejscach, gdzie jest organizowana kwalifikacja, można spotkać też m.in. żołnierzy z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ich zadaniem jest informowanie młodych osób o możliwościach służby wojskowej. Podobne informacje przekazują też przedstawiciele WKU.
Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa i potrwa do lipca. Nieobecność trzeba usprawiedliwić - za niestawienie się przed komisją grozi grzywna lub doprowadzenie przez policję.
To okazja do tego, żeby dowiedzieć się, jakie są zasady rekrutacji do Wojska Polskiego. W Bielsku Podlaskim w piątek (1.04) akcja "Zawód Żołnierz - brzmi dumnie".
Przysięgali służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej i bronić jej niepodległości i granic. Kolejnych blisko 50 osób wstąpiło do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przysięgę złożyli w jednostce wojskowej w Białymstoku.
Sojusznicze ćwiczenia "Bull Run-18" dobiegają końca. Jeden z ostatnich epizodów cyklicznych manewrów obserwował w piątek (25.03) na Podlasiu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.