Radio Białystok | Wiadomości | Już prawie dwa tysiące dzieci z Ukrainy uczy się w szkołach w Podlaskiem
Z każdym tygodniem znacznie zwiększa się liczba ukraińskich uczniów w podlaskich szkołach. Według najnowszych danych do placówek edukacyjnych w regionie przyjęto prawie dwa tysiące dzieci. To o pół tysiąca więcej niż tydzień temu.
Najnowsze dane prezentowane przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku mówią o blisko dwóch tysiącach dzieci z Ukrainy, które do tej pory przyjęto w podlaskich szkołach i przedszkolach.
Zdecydowana większość, bo prawie półtora tysiąca uczy się w podstawówkach, ponad 300 to przedszkolaki, a zaledwie 166 kontynuuje naukę w szkołach średnich. Najwięcej takich uczniów trafiło do szkół w dużych miastach. Na przykład co trzeci ukraiński uczeń uczęszcza do szkół w Białymstoku.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, ukraińscy uczniowie przyjmowani są do już istniejących klas, ale nie może ich być więcej niż czworo w jednej klasie szkoły podstawowej.
Ministerstwo zachęca też placówki do tworzenia oddziałów przygotowawczych dla tych uczniów, którzy mają największe trudności w porozumiewaniu się w języku polskim. Na razie w Białymstoku funkcjonują tylko dwa takie oddziały.
Stoimy z wami - zapewnił Ukraińców w Warszawie prezydent USA Joe Biden. Ta wojna jest już strategiczną porażką Rosji, Zachód jest silniejszy i bardziej zjednoczony niż kiedykolwiek, a obrona w ramach art. 5 każdej piędzi terytorium NATO to święty obowiązek - podkreślił.
- W związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, dzieci i młodzież z Ukrainy, które uczą się teraz w polskich szkołach, mogą podejść do egzaminów zarówno ósmoklasisty, jak i do egzaminu maturalnego. Będą one w języku polskim. Jednak jest pewna grupa osób, która zadeklarowała chęć przystąpienia do egzaminu - mówi Agnieszka Muzyk.
Książka ma być pomocą dla młodych ludzi z Ukrainy w odnalezieniu się w polskiej szkole i w początkach nauki języka polskiego. Wydała ją Unia Metropolii Polskich z miastem Białystok i Gdańskim Wydawnictwem Oświatowym.
- Osoby z Ukrainy, które do nas przychodzą, są wykwalifikowane, często nie mają dokumentów. Ale tak naprawdę podejmą każdą pracę, bo nie chcą korzystać z naszego socjalu. Chcą się usamodzielnić i nie chcą być dla nas ciężarem.
Do tworzenia w szkołach oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy, gdzie mogą poznawać język polski i integrować się z pozostałymi uczniami – zachęcał w poniedziałek (21.03) samorządy wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Ocenił, że ukraińskie dzieci, nie znając polskiego, mają kłopoty, by uczestniczyć w ogólnych zajęciach.