Radio Białystok | Wiadomości | UwB będzie współpracować z ośrodkiem wychowawczym z Goniądza
Połączenie teorii z praktyką - taki jest główny cel podpisanego w czwartek (24.03) porozumienia o współpracy między Uniwersytetem w Białymstoku a Młodzieżowym Centrum Edukacji i Readaptacji Społecznej w Goniądzu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W placówce w Goniądzu przebywa ponad 70 dziewcząt w wieku od 13 do 18 lat. Jedną z nich jest Julia spod Warszawy, która - jak mówi - uciekała z lekcji, nie przestrzegała zasad panujących w domu dziecka, w którym mieszkała, a która podkreśla również, że w Goniądzu na nowo odnalazła siebie.
Trafiają do nas - jak mówi dyrektor Sławomir Moczydłowski - osoby zagrożone lub niedostosowane społecznie, z którymi teraz kontakt dzięki podpisanemu porozumieniu będą mieć studenci Wydziału Nauk o Edukacji.
Studenci będą mieli okazję się przekonać, czy kierunek, który wybrali rzeczywiście jest dla nich - dodaje Sławomir Moczydłowski.
A to bardzo ważne - podkreśla prof. Marek Konopczyński z Uniwersytetu w Białymstoku, autor koncepcji twórczej resocjalizacji:
Uniwersytety medyczne mają swoje kliniki, gdzie studenci mogą praktykować, a taką naszą kliniką będzie właśnie Goniądz - informuje prof. Konopczyński.
"Połączymy teorię z praktyką, bo nie ma skutecznego kształcenia bez kontaktu z praktyką" - dodaje dziekan Wydziału Nauk o Edukacji UwB prof. Mirosław Sobecki.
Placówka w Goniądzu istnieje od 1956 roku. Początkowo przebywali w niej chłopcy, od 1986 roku to ośrodek dla dziewcząt. Ich resocjalizacja trwa od pół roku do dwóch lat.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej placówki.
Władze miasta liczą, że zapobiegnie ona nieprawidłowościom, do jakich dochodziło tam w ubiegłych latach.
Ponad 20 dzieci z ukraińskich domów dziecka z opiekunami trafiło do Białegostoku. Wszyscy znaleźli schronienie w budynkach placówek opiekuńczo-wychowawczych przy ul. 11 Listopada.
Młodsi cieszą się, że są w nowym miejscu – starsi przeżywają traumę po ucieczce przed bombardowaniami. Do Białegostoku przyjechała 28-osobowa grupa ukraińskich dzieci i opiekunów z domów dziecka w Dnieprze i Kramatorsku na wschodzie Ukrainy.
Dowiedzą się w jaki sposób zarządzać zespołem oraz jak wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie – Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy poszukuje 5 i 6-klasistów z Białegostoku i okolicznych miejscowości.