Radio Białystok | Wiadomości | W Hajnówce powstanie Akademia Przyrody
Będzie to atrakcja turystyczna, miejsce zabaw i edukacji. W Hajnówce powstanie Akademia Przyrody, która ma przybliżać mieszkańcom i turystom wiedzę na temat Puszczy Białowieskiej.
Urzędnicy spotkali się we wtorek (22.03) z partnerami, którzy współtworzą projekt. Jednym z nich jest Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, który przygotuje strefę Żubra Pompika.
Twórcą Pompika, czyli rysowanego, animowanego i pluszowego żubra jest pracownik instytutu Tomasz Samojlik.
To niezwykła sytuacja - Pompik, który zaczął jako opowieść przed snem dla moich dzieci, potem trafił na karty książek, ekrany telewizorów i kin, a teraz dostanie swoje własne miejsce - zakątek w Hajnówce, na skraju Puszczy Białowieskiej. Bardzo się cieszę, mam nadzieję, że fani Pompika również
- przyznaje Tomasz Samojlik i dodaje, że w powstanie tego miejsca zaangażuje się cały IBS PAN.
- Dzięki współpracy z naukowcami ta strefa ma szansę być nie tylko miejscem rozrywkowym, jakich w Polsce wiele, ale też specyficznym miejscem edukacji dla najmłodszych - edukacji obracającej się wokół żubrów - dodaje twórca Pompika.
W tworzenie hajnowskiej Akademii Przyrody włącza się też Politechnika Białostocka, która stworzy Żywe Laboratorium Grzyba. Będą tam prezentowane osiągnięcia naukowców pod przewodnictwem prof. Sławomira Bakiera.
- Znaleźli oni ciekawe obiekty badawcze, czyli grzyby lecznicze. Doprowadziło to do wielu patentów polskich i europejskich - tłumaczy prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej prof. Mirosław Świercz i wyjaśnia, że uczelnia z chęcią pochwali się tymi osiągnięciami. - Zależy nam na tym, by te badania nie były abstrakcją z punktu widzenia tak zwanego "normalnego" człowieka, tylko żeby widać było sens i pożytek, który wynika z tych badań. I w tym wypadku te kryteria są spełnione - ocenia prof. Mirosław Świercz.
Swój udział w Akademii Przyrody będzie miał także Białowieski Park Narodowy, który utworzy Strefę Doświadczeń. Pod okiem hajnowskich urzędników powstanie też ogólnodostępna Strefa Dobrostanu. W tworzeniu Akademii uczestniczy też Nadleśnictwo Hajnówka, a także Związek Miast Polskich.
Koordynatorka całego projektu Magdalena Chirko z Urzędu Miejskiego w Hajnówce ma nadzieję, że Akademia Przyrody będzie nie tylko zwykłą atrakcją turystyczną, ale także impulsem do rozwoju gospodarczego.
Traktujemy to jako zalążek do generowania innych form rozwoju gospodarczego w mieście. Liczymy, że te wyjątkowe podstawy przyrodnicze, które mamy, wpłyną na rozwój Hajnówki i generowanie aktywności gospodarczych i lokowanie nowych inwestycji w mieście
- wyjaśnia Magdalena Chirko.
Akademia Przyrody w Hajnówce ma być gotowa w kwietniu 2024 roku. Jest to część większego projektu - "Hajnówka OdNowa - Zielona Transformacja”, finansowanego z funduszy Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i budżetu państwa. Zakłada on przemianę - z miasta poprzemysłowego - w zielone i ekologiczne - stawiające na turystkę i walory przyrodnicze. Dzięki projektowi zmieni się centrum Hajnówki, ożywione ma być życie gospodarcze i społeczne miasta, a także ma ono przejść zieloną transformację z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.