Radio Białystok | Wiadomości | 134 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - najwięcej w tym roku
134 osoby próbowały w poniedziałek (21.03) dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna. Podkreślono, że to najwięcej od początku roku.
Najwięcej cudzoziemców - 40 - zatrzymano w Narewce - podała Straż Graniczna.
Dodano, że miała tam miejsce akcja ratownicza, podczas której wspólnie ze strażakami udało się pogranicznikom wydostać z bagien 16 obywateli Iraku.
W 16-osobowej grupie Irakijczyków, którzy nielegalnie przekraczając granicę polsko-białoruską, utknęli na bagnach na rozlewiskach rzeki Narew, było niemowlę wymagające hospitalizacji. Do szpitala pojechało także dwoje rodzeństwa dziecka i ich matka - poinformował Podlaski Oddział Straży Granicznej.
POSG podał w komunikacie, że życiu migrantów nie zagraża niebezpieczeństwo.
Ze względu na bardzo trudny, bagienny teren, dotarcie do cudzoziemców było bardzo utrudnione. Do działań zaangażowano jednostkę Państwowej Straży Pożarnej z Hajnówki ze specjalistycznym sprzętem. Dzięki szybkim działaniom funkcjonariuszy i strażaków udało się wydostać wszystkie osoby z bagien. Jak się okazało, 16 obywateli Iraku tuż po nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy utknęli i nie potrafili samodzielnie wydostać się z podmokłego terenu - podał w komunikacie Podlaski Oddział Straży Granicznej.
Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, które przebadało migrantów. Medycy zdecydowali o hospitalizacji maleństwa, do szpitala zabrano także jego matkę i dwójkę rodzeństwa. Pozostali cudzoziemcy, po udzieleniu im pomocy medycznej, trafili do placówki SG w Narewce.
Obywatele Iraku dostali suche ubrania i ciepłe posiłki. Obecnie przebywają w Placówce SG w Narewce, gdzie będą prowadzone wobec nich czynności administracyjne - podał w komunikacie POSG.
Rzeczniczka POSG dodała, że czynności administracyjne z Irakijczykami dopiero się rozpoczynają. Jeszcze nie wiadomo, czy złożą oni wnioski o ochronę międzynarodową.