Radio Białystok | Wiadomości | Zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce apeluje do patriarchy Cyryla I o powstrzymanie wojny na Ukrainie
Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa zwrócił się z apelem do patriarchy moskiewskiego Cyryla I o powstrzymanie wojny prowadzonej przez armię rosyjską na Ukrainie.
W liście metropolita Sawa pisze m.in., że "Nie można zrozumieć, by dwa słowiańskie narody prawosławne, prowadziły bratobójczą wojnę".
Odezwę do duchowieństwa i wiernych z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wystosował ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub. Hierarcha prosi o wsparcie materialne i duchowe uchodźców wojennych oraz o modlitwę.
Kilka dni wcześniej z kolei opublikowano Deklarację Teologów Prawosławnych.
"Odrzucamy herezję "rosyjskiego świata" (русского міра) i haniebne działania władz rosyjskich podjęte z przyzwolenia Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w celu usprawiedliwienia wszczęcia wojny przeciwko Ukrainie" – czytamy w tej deklaracji.
Autorzy dokumentu, pod którym podpisało się już kilkuset teologów prawosławnych, uważają, że "rosyjska inwazja na Ukrainę stanowi historyczne zagrożenie dla prawosławnej tradycji chrześcijańskiej". Dokument opublikowała Akademia Studiów Teologicznych w Wolos.
Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Od tego czasu do Polski wjechało ponad 2 mln uchodźców wojennych.
Rosyjscy okupanci świadomie wprowadzają surowy reżym administracyjno-policyjny, stwarzając warunki dla kryzysu humanitarnego na zajętych terenach – ocenił w niedzielę (20.03) rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ma to być pomoc dla ukraińskich dzieci i ich rodziców w poznaniu polskiej szkoły. Wkrótce ukaże się książka "Na dobry początek", której autorkami są Agnieszka Suchowierska i Katarzyna Szostak-Król z Białegostoku.
Przed Konsulatem Republiki Białoruś w Białymstoku odbył się wiec „Solidarni z Ukrainą. Przeciw wojnie”. Wzięli w nim udział przedstawiciele ukraińskiej i białoruskiej mniejszości oraz białoruskiej diaspory w regionie