Radio Białystok | Wiadomości | Zwierzęta uchodźców z Ukrainy będą miały zapewnioną opiekę weterynaryjną
Na bezpłatną, podstawową opiekę weterynaryjną mogą liczyć psy i koty uchodźców z Ukrainy. Wielu uchodźców przyjechało do Polski ze swoimi czworonogami.
Jak mówi lekarz weterynarii z Lecznicy Oaza w Łomży Marlena Pstrąg-Cwalińska, w każdym mieście wyznaczone są lecznice, do których mogą przyjść uchodźcy ze swoimi zwierzętami.
W ramach zlecenia z Inspektoratu Weterynarii jest darmowe czipowanie, bo zwierzę przekraczając granice powinno być oznakowane. Ważne jest też szczepienie przeciwko wściekliźnie i to także wchodzi w ramy tej pomocy. Szczepienie jest obowiązkowe dla fretek, kotów i psów, ale oczywiście jeżeli ktoś przyjdzie, np. z króliczkiem, to nie odmówimy pomocy - zaznacza.
Wsparcie mogą też otrzymać osoby, które ze swoimi czworonogami chcą tylko przejechać przez Polskę. Dlatego podczas wizyty u lekarza weterynarii trzeba złożyć deklarację.
Kiedy już mamy zaświadczenie o szczepieniu na wściekliznę i zaświadczenie o czipowaniu, zgłaszamy się do Inspektoratu Weterynarii np. w Łomży na ulicy Nowogrodzkiej. Tam dostaje się zaświadczenie, że można przekroczyć granicę. Bo paszportu unijnego nie możemy wystawić - podkreśla.
Listy gabinetów, w których można otrzymać bezpłatną pomoc weterynaryjną, są dostępne w Powiatowych Inspektoratach Weterynarii.
7222 zł udało się zebrać podczas niedzielnego (13.03) koncertu na rzecz ofiar wojny w Ukrainie, który odbył się w białostockim kinie Forum.
Uchodźcy z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce, mogą ubiegać się o świadczenia rodzinne. Chodzi m.in. o 500 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy dofinansowanie żłobka.
Od środy (16.03) we wszystkich urzędach miast i gmin w kraju uchodźcy z Ukrainy mogą występować o nadanie numeru PESEL.