Radio Białystok | Wiadomości | Bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców na Politechnice Białostockiej
Bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy - dzieci, młodzieży i dorosłych - to wspólna inicjatywa Politechniki Białostockiej i miejscowej Fundacji Dialog. Kursy mają ruszyć niebawem. Od czwartku (17.03) trwają zapisy.
O idei kursów opowiadano w czwartek (17.03) na konferencji prasowej
W organizację kursów oprócz uczelni i Fundacji Dialog zaangażowały się także inne instytucje - Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, Podlaski Urząd Wojewódzki, a także podlaski urząd marszałkowski i miasto Białystok.
Bardzo się cieszę, że inicjatywa spotkała się z tak dużym odzewem, mamy wspaniałych partnerów. Jestem przekonana, że wspólnie zorganizujemy wspaniałe kursy językowe i mam nadzieję, że dzięki nim obywatele Ukrainy będą się czuli w naszym kraju bezpiecznie i dobrze - mówiła na wstępie prorektor ds. kształcenia PB, dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka.
Wicedyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PB Tomasz Buczkowicz mówił, że inicjatywa narodziła się z jednego telefonu od znajomej, która pod swój dach przyjęła rodzinę uchodźców z Ukrainy i zapytała o możliwość nauki języka polskiego.
Tomasz Buczkowicz podkreślił, że nie będzie to kurs certyfikowany, a kurs, który ma pomóc uchodźcom w codziennej komunikacji. Ma trwać 20 godzin, a zajęcia będą prowadzone popołudniami i w weekendy.
Języka będą uczyli nauczyciele ochotnicy, którzy już się zgłosili
Tomasz Buczkowicz powiedział, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie organizacyjno-szkoleniowe dla nauczycieli, a następnie będą mogły ruszyć kursy, które będą odbywać się w salach liceum PB.
Za zapisy odpowiada Fundacja Dialog. Jak mówiła asystentka cudzoziemca Fundacji Dialog Julija Kościna, organizacja ma już 60 zgłoszeń od osób chętnych na kurs.
Julija Kościna pracuje jako asystentka od kilku lat. Mówiła, że pytanie o możliwość nauki języka to jedno z pierwszych, które zadają cudzoziemcy.
Przyjeżdżając tutaj szukają najpierw dachu nad głową, wyżywienia, ubrań, a tak naprawdę drugie, trzecie pytanie jest o język, bo komunikacja daje większą pewność. To jest podstawowa, bazowa potrzeba każdego migranta - chęć bycia zrozumianym i chęć wypowiadania się, wypowiadania swoich potrzeb - mówiła Kościna.
Na kurs mogą zgłaszać się osoby w różnym wieku. Zgłoszenia można wysyłać na adres mailowy - ukraina@fundacjadialog.pl lub dzwoniąc - +48 85 742 40 41, +48 664 765 111.