Radio Białystok | Wiadomości | Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagają uchodźcom z Ukrainy
Nawet dwa tysiące żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej każdego dnia pomaga w Polsce uchodźcom z Ukrainy.
Terytorialsi są m.in. na dworcach kolejowych i w punktach recepcyjnych - mówi dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła.
Jest bardzo szeroki wachlarz wsparcia; od typowego wsparcia logistycznego, kiedy np. przygotowujemy hale recepcyjne, rozkładamy tam łóżka i całą infrastrukturę. Pomagamy także podczas pracy z uchodźcami, dostarczamy im żywność, zbieramy dane osobowe czy też zapewniamy transport do dalszych punktów recepcyjnych czy miejsc zakwaterowania
- mówi gen. broni Wiesław Kukuła.
Gen. broni Wiesław Kukuła dodaje, że w ten sposób terytorialsi pomagają innych służbom, przede wszystkim Straży Granicznej, ale też wojewodom.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wciąż są także obecni przy polsko-białoruskiej granicy. Pomagają innym służbom w jej zabezpieczeniu przed nielegalną migracją.
Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują ofensywną operację Rosji na wszystkich kierunkach - podał w sobotę (12.03) rano sztab generalny ukraińskiej armii w podsumowaniu sytuacji operacyjnej, opublikowanej w serwisie Facebook.
Potrzebna jest żywność i artykuły higieniczne, ale też powerbanki oraz zestawy pierwszej pomocy. Te rzeczy - które trafią do potrzebujących na Ukrainie - można przynosić do sokólskich placówek. Chodzi o Zespół Szkół przy ulicy Mickiewicza 11 oraz Starostwo Powiatowe w Sokółce.
Do Polski trafiło już ponad półtora miliona uchodźców wojennych z Ukrainy. Są wśród nich setki tysięcy dzieci i nastolatków, którzy mogą u nas kontynuować naukę. Z danych resortu edukacji wynika, że do polskich szkół zapisało się już około 24 tysięcy uczniów, a szacuje się, że może być ich być ponad pół miliona.
Karmiła żołnierzy racuchami, wiejskimi jajkami i oddawała im drewno na opał. 79-letnia Danuta Sawicka z gminy Sidra została odznaczona Złotym medalem "Za zasługi dla obronności kraju".
Zostawiają swój dobytek, często pakują się zaledwie w kilkadziesiąt minut i uciekają przed wojną. Coraz więcej uchodźców z Ukrainy dociera do Polski.
Ofiarność białostoczan okazała się tak duża, że dotychczasowe dwa punkty zbiórki darów dla Ukrainy okazały się zbyt małe. Dlatego od środy (09.03) władze Białegostoku uruchomiły nowe miejsce przekazywania wsparcia uchodźcom. W obszernym magazynie w pobliżu boiska bocznego na stadionie miejskim przy ulicy Słonecznej dostępny jest tak zwany free shop, do którego można przynosić dary i z którego potrzebujący będą otrzymywali wsparcie.
Najwięcej osób z Ukrainy dociera do Polski przez przejście w Medyce na Podkarpaciu. Każdej doby odprawianych jest tutaj nawet blisko 30 tys. podróżnych. Ogromnym węzłem przesiadkowym jest też dworzec kolejowy w Przemyślu, do którego docierają pociągi ze Lwowa.
Ponad milion uchodźców z Ukrainy uciekających przed wojną wjechało do Polski. Wielu z nich trafia do punktów recepcyjnych, w których mogą się ogrzać, przebrać i odpocząć po podróży. Tam też jest organizowany dla nich dalszy transport w głąb Polski lub do innych krajów europejskich.
Już ponad 920 tys. uchodźców wjechało do Polski z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy - z czego tylko 129 tys. w sobotę (06.03). Jedno z przejść, przez które głównie kobiety i dzieci wjeżdżają do naszego kraju, znajduje się w miejscowości Hrebenne. W weekend (5-6.03) nadajemy specjalne relacje z polsko-ukraińskiej granicy.
Zdecydowałem, że WOT utworzy w każdym województwie Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. W jej skład - jak przekazał - wejdą żołnierze, którzy znają język ukraiński i rosyjski.
W czasie świąt Bożego Narodzenia 2,5 tys. żołnierzy WOT realizuje różne zadania na granicy. Żołnierze wspierają personel medyczny w szpitalach - poinformował rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marek Pietrzak.