Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie uczelnie przyłączają się do bojkotu współpracy z rosyjskimi i białoruskimi instytucjami
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zawiesił dwie umowy o współpracę naukową między innymi z rosyjskim Ministerstwem Zdrowia, a Uniwersytet w Białymstoku „zamroził” dotychczasową współpracę.
Jak wynika z odpowiedzi przedstawicieli uczelni najdalej idące decyzje dotyczące dalszej współpracy z rosyjskimi i białoruskimi instytucjami, podjęto na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
Rzecznik UMB Marcin Tomkiel poinformował, że w 2016 roku uczelnia zawarła dwie umowy o współpracę naukową z Narodowym Centrum Badań Radiologicznych Ministerstwa Zdrowia Federacji Rosyjskiej oraz z Uniwersytetem Medycznym Pawłowa w Sankt Petersburgu. Po ataku Rosji na Ukrainę obie umowy zostały zawieszone.
Z kolei Uniwersytet w Białymstoku, który na liście międzynarodowych partnerów ma 13 uczelni i instytucji naukowych z Białorusi oraz 21 z Rosji nie zawiesił formalnie żadnej z umów.
Jak wyjaśnia rzeczniczka UwB Katarzyna Dziedzik, z powodu trwającej pandemii od dwóch lat dotychczasowa współpraca w praktyce była mocno ograniczona, a w związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy od kilku miesięcy jest całkowicie zamrożona.
Natomiast Politechnika Białostocka aktualnie nie prowadzi żadnej współpracy z rosyjskimi i białoruskimi uczelniami, ale w ramach solidarności z Ukrainą do odwołania wstrzymuje wszelkie wyjazdy pracowników i studentów do Rosji i Białorusi.
Manifestację solidarności z Ukraińcami zorganizowano w sobotę (05.03) w centrum Białegostoku. Apelowano m.in. o to, by pomagać tym uchodźcom z Ukrainy, którzy już są w Polsce i nie kupować rosyjskich towarów.
Powstała strona internetowa, która ma łączyć uchodźców z Ukrainy potrzebujących pomocy z osobami, firmami czy organizacjami pozarządowymi oferującymi pomoc. Strona działa w dwóch językach - polskim i ukraińskim.