Radio Białystok | Wiadomości | Radni sejmiku potępili inwazję Rosji na Ukrainę i przygotowują się na przyjęcie uchodźców
Radni sejmiku województwa podlaskiego stanowczo potępili inwazję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i wsparcie jakiego udziela Rosji Białoruś, zadeklarowali przy tym także pełne zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jednogłośnie przyjęli w poniedziałek (28.02) stanowisko w tej sprawie.
W obliczu bezprecedensowego od czasu zakończenia II wojny światowej ataku Rosji w Europie na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina i bezprawnego wkroczenia na jej terytorium, my, radni sejmiku województwa podlaskiego stanowczo i z całą mocą potępiamy działania Federacji Rosyjskiej oraz jej prezydenta Władimira Putina wymierzone w sąsiada Polski (...) Jesteśmy także przeciwni wszelkim aktom pomocy w inwazji zbrojnej, jaką Federacji Rosyjskiej udziela Republika Białorusi - napisano w stanowisku, którego treść została uzgodniona z radnymi ze wszystkich klubów sejmiku.
Radni podkreślili, że wszyscy mieszkańcy województwa podlaskiego, którzy są różnych narodowości, w historii doświadczali skutków agresji "rosyjskiego i sowieckiego imperializmu", dlatego rozumieją obecną sytuację Ukrainy.
Dlatego, w tych czarnych dniach, nasze serca i myśli są z Ukraińcami, bohatersko walczącymi żołnierzami, a także cywilami – kobietami, mężczyznami, dziećmi, cierpiącymi na skutek tej niczym nieuzasadnionej agresji, gwałcącej wszelkie postanowienia i traktaty międzynarodowe - czytamy w stanowisku.
Wyrażając solidarność z Ukrainą wezwali także Rosję do zaprzestania działań wojennych, poszanowanie prawa międzynarodowego. Deklarujemy nasze pełne zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy przybywają do Polski w poszukiwaniu schronienia i Ukraińcom, pozostającym w swojej Ojczyźnie - napisali w stanowisku.
Radni byli jednogłośni
Przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski podziękował radnym za jednogłośnie przyjęte stanowisko.
Radni omawiają również podczas obrad sejmiku działania podjęte dotychczas przez samorząd województwa aby pomóc Ukrainie.
Pomoc dla Ukrainy - miejsca w Podlaskiem
Marszałek przypomniał na konferencji prasowej przed sejmikiem, że w odpowiedzi na prośbę marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla od piątku prowadzona jest zbiórka sprzętu ratunkowego na potrzeby służb ukraińskich. Można go dostarczać do siedziby spółki PKS Nova w regionie.
Artur Kosicki przypomniał, że odbyła się także w piątek narada z dyrektorami podległych samorządowi województwa placówkami medycznymi (szpitalami, stacjami pogotowia ratunkowego) w regionie w sprawie świadczenia pomocy medycznej uchodźcom z Ukrainy.
Są zapasy leków, są zapasy personelu. Zaznaczę, że jesteśmy w stanie tej pomocy udzielać bez żadnych negatywnych konsekwencji dla mieszkańców województwa podlaskiego - dodał marszałek.
Prawie 200 miejsc dla Ukraińców w podlaskich szpitalach
Członek zarządu województwa odpowiedzialny za ochronę zdrowia Marek Malinowski poinformował, że szpitale w Podlaskiem mają obecnie przygotowanych 196 miejsc z czego 60 to miejsc zabiegowe, a 136 - niezabiegowe.
Bezpłatne przejazdy dla obywateli z Ukrainy
Marszałek poinformował także, że od poniedziałku (28.02) uchodźcy z Ukrainy, za okazaniem ukraińskiego dowodu lub paszportu, mogą bezpłatnie korzystać z autobusowej komunikacji publicznej w regionie spółki samorządu województwa PKS Nova. "Dodatkowo autobusy PKS Nova czekają w gotowości, by wyruszyć w drogę po uchodźców" - poinformował marszałek.
Ukraińcy będą mogli też za darmo podróżować do Kowna - mówi wicemarszałek Marek Olbryś.
Litwa zwróciła się do nas z propozycją wznowienia tego połączenia, aby również przyjmować ukraińskich uchodźców. Będziemy o tym na dzisiejszym sejmiku rozmawiać – przekazał podczas konferencji wicemarszałek Marek Olbryś.
Wszystkie działania będą uzgadniane z wojewodą podlaskim
Artur Kosicki zwrócił uwagę, że organizowana pomoc, aby była skuteczna powinna być koordynowana i w regionie jest koordynowana z wojewodą podlaskim. "My czekamy na odpowiednie sygnały kiedy mamy się w to włączyć i w jakim zakresie tak, żeby nie doszło do chaosu" - dodał marszałek.
Bądź na bieżąco - śledź naszą relację na żywo
Artur Kosicki poinformował także, że najpóźniej we wtorek zarząd województwa będzie się zajmował wnioskiem o przyznanie organizacji pozarządowej środków na zakup leków czy innych potrzebnych materiałów do opieki nad rannymi czy też osobami, które uciekają przed wojną, niewykluczone także że zamiast pieniędzy będą z a nie kupione konkretne, potrzebne rzeczy.
70 miejsc dla uchodźców z Ukrainy przygotowano już w Wojewódzkim Ośrodku Sporu i Rekreacji Szelment na Suwalszczyźnie, który podlega samorządowi regionu. Rozważane jest także - jeśli będą takie potrzeby - doposażenie budynku szkolnego agencji Ares SA w Suwałkach w łóżka i zaplecze sanitarne, który jest wykorzystywany obecnie do celów szkoleniowych.
Marszałek podkreślał, że cała organizowana pomoc ma się wpisać w działania rządu polskiego w tym zakresie, bo by pomoc była skuteczna powinna być koordynowana.