Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne próby siłowego przejścia przez granicę - wśród zatrzymanych Rosjanie
Ostatniej doby doszło do kolejnych prób siłowego przedostania się przez granicę polsko-białoruską - poinformowała rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Cudzoziemcy obrzucali polskie patrole kamieniami; oślepiano je laserami. We wtorek w jednej z grup zatrzymano dwóch Rosjan.
Jak informowała we wtorek (22.02) rano Straż Graniczna, ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 30 osób. Do kolejnych prób siłowego przekroczenia doszło już po północy. Do godz. 7:00 rano funkcjonariusze SG uniemożliwili przedostanie się na terytorium Polski kolejnym 18 osobom.
Po północy w rejonie Czeremchy doszło do siłowego przekroczenia granicy przez dziewięciu cudzoziemców. Wśród nich było pięciu obywateli Libanu, po jednym obywatelu Afganistanu i Iraku oraz dwóch Rosjan. Zatrzymane osoby są obecnie przesłuchiwane.
"Osoby te były agresywne, rzucały kamieniami; nikt nie ucierpiał" - mówiła rzeczniczka SG.
Również po północy zatrzymano grupę ośmiu obywateli Iraku, którzy przekroczyli granicę przez rzekę Świsłocz na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Bobrownikach.
Dzisiaj tj.22.02 po północy zatrzymano 8 nielegalnych imigrantów-ob. Iraku,którzy nielegalnie przekroczyli granicę z????????do???????? przez rzekę Świsłocz na odcinku ochranianym przez #PSGBobrowniki
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) February 22, 2022
Cudzoziemcom zapewniono suchą odzież,ciepłe napoje i posiłki,os. są w dobrym stanie zdrowia. pic.twitter.com/xuKuVukZ9y
Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali ponad 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było to 39,7 tys. prób, z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu, 3,5 tys. w sierpniu.
Od 1 grudnia ub. r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Wcześniej na tym samym terenie, od września do grudnia, obowiązywał stan wyjątkowy.