Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsze decyzje o zmniejszaniu liczby łóżek covidowych w regionie mogą zapaść w przyszłym tygodniu
W przyszłym tygodniu mogą zapaść pierwsze decyzje o zmniejszaniu liczby łóżek covidowych w regionie – powiedział w piątek (11.02) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Ocenił, że jest taka możliwość, bo są one zajęte tylko w 50 proc.
W środę (9.02) minister zdrowia zapowiedział zmniejszenie krajowej bazy łóżek covidowych o 5 tys. i przywrócenie ich do systemu leczenia w innych zakresach.
"Z naszej oceny wynika, że jest możliwość uwalniania łóżek, ale musimy jeszcze obserwować sytuację" – powiedział Bohdan Paszkowski. W regionie są 1423 łóżka covidowe, pacjenci zajmują około 690 z nich.
Wojewoda mówił, że od końca grudnia i w styczniu były spadki, jeśli chodzi o liczbę zajętych łóżek, w okolicach połowy stycznia było ich nawet poniżej 400, ale po tym czasie zaczęło przybywać pacjentów hospitalizowanych. W miniony czwartek w szpitalach w regionie przebywało 693 pacjentów zakażonych koronawirusem, a 42 osoby przebywały pod respiratorami.
Bohdan Paszkowski zauważył, że obecnie liczba nowych zakażeń nie przekłada się gwałtownie na konieczność hospitalizacji. Dlatego – jak podkreślił – "będzie bacznie przyglądał się sytuacji". Podkreślił, że zajęte jest mniej niż 50 proc. łóżek covidowych.
Jest jeszcze rezerwa i myślę, że w przyszłym tygodniu będziemy podejmować te decyzje uwalniające – mówił Bohdan Paszkowski.
Wojewoda pytany, gdzie najpierw będą zwalniane łóżka, powiedział, że na razie nie będzie to dotyczyło szpitali tymczasowych, a będą uwalniane oddziały covidowe w szpitalach wojewódzkich, klinicznych czy powiatowych. Będzie to zależało – jak dodał – od oceny potrzeb.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku w piątek przebywa 159 pacjentów z COVID-19, w tym 10 osób pod respiratorami. Jak powiedziała PAP rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk, w szpitalu wciąż przebywa podobna liczba hospitalizowanych zakażonych koronawirusem, ale – jak dodała – od dwóch tygodni widać drobne wahania z tendencją spadkową.