Radio Białystok | Wiadomości | Mija 79 lat od rozpoczęcia likwidacji przez Niemców białostockiego getta
79 lat temu Niemcy zaczęli likwidację białostockiego getta. W sobotę (05.02) pod pomnikiem Bohaterów Getta na placu Mordechaja Tenenbauma w Białymstoku zapłonęło symboliczne światło pamięci.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Gminy Żydowskiej i władz miasta.
W czasie likwidacji białostockiego getta w 1943 roku Niemcy zabili ok. 2 tys. Żydów. Do obozu zagłady w Treblince wywieziono 12 tysięcy osób. To w czasie trwania tzw. akcji lutowej, polski Żyd, bohater białostockiego getta - Icchak Malmed - oblał jednego z Niemców kwasem solnym, za co później był torturowany i zabity.
Kopiowali najsłynniejszych malarzy mistrzów takich jak Tycjan czy Rubens i to w ilościach hurtowych. Tak podczas wojny działała fabryka żydowskich artystów w białostockim getcie. Z dwudziestu najbardziej uzdolnionych Żydów ocalał tylko jeden - Izaak Celnikier.
Zniszczony jest fragment muru cmentarza żydowskiego przy ul. Wschodniej w Białymstoku. O sprawie wiedzą już miejscy urzędnicy.
XIX-wieczny żydowski cmentarz w Orli został oznakowany w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W ten sposób mają zostać upamiętnione wszystkie żydowskie nekropolie w kraju.