Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze z USK w Białymstoku przeprowadzili kriobiopsję u pierwszych pacjentów
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przeprowadzili u pierwszych pacjentów kriobiopsję. Dzięki tej metodzie leczenie i diagnozowanie raka płuc jest szybsze i skuteczniejsze.
Kriobiopsja to nowa technika pobierania próbek do badań. Zabieg jest mniej inwazyjny niż w przypadku tradycyjnej biopsji bronchoskopowej. Pozwala też na pobranie większej ilości tkanki i w lepszej jakości.
Za pomocą bronchoskopu do drzewa oskrzelowego wprowadzana jest sonda, która może być schłodzona do bardzo niskich temperatur. W efekcie w kilka sekund przykleja się do niej tkanka guza.
Dotychczas w diagnostyce nowotworów płuc w większości polskich ośrodków wykonywano bronchofiberoskopię i pobierano wycinek guza za pomocą szczypczyków. Zabieg taki jest stosowany tylko w celach diagnostycznych. Kriobiopsja natomiast pomaga w udrożnieniu zatkanego przez guz oskrzela. Przy zastosowaniu tej metody znacznie mniejsze jest ryzyko krwawienia.
Pionierski zabieg wykonali lekarze II Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Zakwalifikowano do niego trzech pacjentów - dwóch do leczenia paliatywnego, trzeciego do diagnostyki guza w trudno dostępnym miejscu.