Radio Białystok | Wiadomości | Historia zimowych igrzysk olimpijskich

Historia zimowych igrzysk olimpijskich

autor: Barbara Sokolińska

2.02.2022, 14:17, akt. 14:25

Historia nowożytnych igrzysk olimpijskich sięga 1896 roku i letnich zawodów w Atenach, ale na pierwsze zimowe igrzyska trzeba było poczekać aż do stycznia 1924 roku.

Lsantilli - Fotolia.com
Lsantilli - Fotolia.com

Wtedy we francuskim Chamonix zorganizowano imprezę nazwaną pierwotnie Tygodniem Sportów Zimowych, która dopiero dwa lata później za zgodą Pierre’a de Coubertina została oficjalnie uznana za I zimowe igrzyska olimpijskie.

Wzięło w nich udział 260 sportowców z 16 krajów i - co warto odnotować – było także 7 Polaków. Wśród oryginalnych dyscyplin znalazły się m.in. łyżwiarstwo szybkie i figurowe, biegi narciarskie, hokej czy… patrol wojskowy, który można uznać za prekursora biathlonu.

Zimowe igrzyska – podobnie jak letnie - od tej pory organizowane były co 4 lata, z wyjątkiem 12-letniej przerwy spowodowanej II wojną światową. Liczba uczestniczących państw, jak i zawodników stopniowo się powiększała – na ostatnie igrzyska w koreańskim Pyongyangu przyjechało już niemal 3000 sportowców z 93 państw. Co ciekawe, z czasem na zimowych igrzyskach zaczęli pojawiać się także zawodnicy pochodzący z ciepłych lub wręcz egzotycznych krajów. W 1988 roku w Calgary prawdziwą furorę zrobiła debiutująca wówczas drużyna bobsleistów z Jamajki. Od tej pory obecność sportowców z Afryki, Australii czy Karaibów dziwi coraz mniej, a medale zimowych igrzysk mają już na swoim koncie przedstawiciele m.in. Nowej Zelandii, Hiszpanii czy Korei Północnej.

W miarę upływu lat wydłużała się także lista zimowych dyscyplin olimpijskich – stopniowo dołączały do niej takie sporty jak narciarstwo alpejskie i dowolne, saneczkarstwo, curling czy snowboard. Były też oryginalne konkurencje, które rozgrywano pokazowo, np. wyścigi psich zaprzęgów w 1932 roku w amerykańskim Lake Placid czy przypominająca hokeja gra w bandy obecna w 1952 roku w Oslo. W 1992 roku w Albertville rozegrano także zawody w narciarstwie szybkim, polegające na osiągnięciu jak największej prędkości podczas zjazdu ze stoku w linii prostej. Zrezygnowano jednak z obecności tej ekstremalnej konkurencji na kolejnych igrzyskach, po tym jak podczas treningu szwajcarski zawodnik miał śmiertelny wypadek.  

Właśnie do 1992 roku i Albertville zimowe igrzyska olimpijskie odbywały się w tych samych latach, co letnie. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował jednak, głównie ze względów finansowych i organizacyjnych, by to zmienić i kolejna zimowa edycja igrzysk miała miejsce już dwa lata później w norweskim Lillehammer. Oczywiście od tej pory zachowano tradycyjny czteroletni cykl olimpijski.

Zimowe igrzyska gościły dotychczas na trzech kontynentach i w dwunastu państwach, m.in. Francji, Stanach Zjednoczonych czy Japonii. W kilku przypadkach były też organizowane dwukrotnie w tym samym mieście –  w amerykańskim Lake Placid czy austriackim Innsbrucku w latachs, a do włoskiej Cortiny d’Ampezzo igrzyska powrócą za 4 lata po równo 70-letniej przerwie. Z kolei Pekin, na który właśnie teraz skierowane są oczy całego sportowego świata jest pierwszym miastem w historii, które zostało gospodarzem zarówno igrzysk letnich (w 2008 roku), jak i zimowych.      

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Natalia Maliszewska z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 - jej start w igrzyskach w Pekinie stoi pod znakiem zapytania

30.01.2022, 09:07

Natalia Maliszewska uzyskała pozytywny wynik testu na COVID-19 - poinformował na Twitterze Polski Komitet Olimpijski. Reprezentantka kraju w short tracku przebywa w izolacji i jej start w igrzyskach w Pekinie stoi pod znakiem zapytania.


Zawodnicy Juvenii Białystok powołani do reprezentacji w short tracku są już po ostatnich treningach - wkrótce polecą na igrzyska [zdjęcia, wideo]

24.01.2022, 14:57

Zawodnicy Juvenii Białystok powołani do reprezentacji w short tracku na zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie mają już za sobą ostatnie treningi na własnym lodowisku przed wyjazdem do Chin. W poniedziałek (24.01) spotkali się też z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim, który życzył im udanego występu na igrzyskach.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok