Radio Białystok | Wiadomości | 76. rocznica zbrodni w Zaleszanach
Była wspólna modlitwa i wspomnienia. Mieszkańcy, ich rodziny oraz samorządowcy spotkali się w Zaleszanach w 76. rocznicę spalenia wsi.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ze względu na ograniczenia sanitarne tegoroczne uroczystości miały skromniejszy niż zwykle charakter. O 8:00 w Domu Zakonnym św. Katarzyny w Zaleszanach zostałą odprawiona liturgia. Potem jej uczestnicy złożyli kwiaty pod krzyżami upamiętniającymi tragiczne wydarzenia.
29 stycznia 1946 roku oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Romualda Rajsa Burego spalił Zaleszany. Zginęło 16 osób, w tym kobiety i dzieci.
Oddział ten spacyfikował w sumie pięć wsi zamieszkałych przez prawosławnych Białorusinów. Oprócz Zaleszan były to: Zanie, Końcowizna, Szpaki i Wólka Wygonowska. Zamordował też 30 furmanów, z których usług wcześniej korzystał. W sumie zginęło 79 osób.
W 2020 roku cerkiew prawosławna w Polsce kanonizowała wszystkie ofiary tych wydarzeń, zaliczając je w poczet męczenników podlaskich.
Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczne uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z 1946 roku we wsi Zaleszany, miały skromniejszy charakter.
To historyczne wydarzenie w Cerkwi prawosławnej w Polsce. Podczas sobotnich (25.07) uroczystości w Zaleszanach włączono do grona męczenników chełmskich i podlaskich ofiary oddziału Romualda Rajsa „Burego”. Poprzedziło je całonocne czuwanie w cerkwi monasterskiej świętej Katarzyny w Zaleszanach.
W Hajnówce w niedzielne (23.02) południe były społeczne uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji w 1946 r. kilku wsi z okolic Bielska Podlaskiego, dokonanej przez oddział podziemia niepodległościowego pod dowództwem Romualda Rajsa "Burego".