Radio Białystok | Wiadomości | SG: Minionej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 21 osób
Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 21 osób - przekazała w piątek (28.01) Straż Graniczna.
"W dn.27.01 granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 21 osób" - napisała w piątek na Twitterze Straż Graniczna.
SG podała, że na odcinkach ochranianych przez placówki Straży Granicznej w Michałowie, Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze cudzoziemcy w grupach od 4 do 9 osób nielegalnie przekraczali granicę przecinając concertinę. "Wszyscy zostali zatrzymani. To obywatele Jemenu, Egiptu, Libanu, Iraku" - dodała SG.
Według informacji przekazanych przez rzeczniczkę Straży Granicznej porucznik Annę Michalską, w piątek do godziny 7:00 rano funkcjonariusze SG zatrzymali kolejnych 18 osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. "Miało to miejsce na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Michałowie i w Mielniku" - podkreśliła Anna Michalska.
Wskazała, że na odcinku placówki SG w Michałowie funkcjonariusze po północy zatrzymali 6 osób - jednego obywatela Syrii i pięciu obywateli Egiptu. "Praktycznie w tym samym miejscu, gdzie zatrzymaliśmy nielegalnych imigrantów, funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali obywatela Ukrainy, który przyjechał odebrać imigrantów" - podała.
Z kolei na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Mielniku około godziny 5:00 rano funkcjonariusze zatrzymali 11 Irakijczyków i jednego obywatela Afganistanu.
"Nie były to siłowe próby przekroczenia granicy. Osoby te przecięły concertinę i zostały zatrzymane przy linii granicy" - dodała rzeczniczka SG.
W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu 2021 r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.