Radio Białystok | Wiadomości | Budynek Opery ma być przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami
Opera i Filharmonia Podlaska ma być jeszcze bardziej przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami. W planach na ten rok jest wprowadzenie kolejnych udogodnień.
Nowe udogodnienia dotyczą m.in. wind - mówi koordynator do spraw dostępności w Operze i Filharmonii Podlaskiej Piotr Jankowski. Dodaje, że już teraz są oznaczenia w języku Braille’a, a wkrótce pojawią się też komunikaty dźwiękowe.
W planach jest też przeszkolenie pracowników z języka migowego i zamontowanie planu Opery i Filharmonii Podlaskiej na tablicach tyflograficznych ułatwiających poruszanie się osobom niewidomym i niedowidzącym.
W budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej są m.in. podjazdy i windy. Na wydarzenia tam organizowane można też wybrać się z psem przewodnikiem lub psem asystentem.
Pandemia utrudnia życie nam wszystkim. Od około dwóch lat żyjemy z ograniczeniami, ale mimo to dostępne są m.in. instytucje kultury. W audycji sprawdzamy, czy i w jaki sposób - nie tylko w pandemii - osoby z niepełnosprawnościami mogą wybrać się np. do Opery i Filharmonii Podlaskiej czy Muzeum Wojska w Białymstoku.
Stowarzyszenie EDUKATOR w Łomży przejęło i prowadzi w całej Polsce kilkadziesiąt szkół, które samorządy zamierzały zlikwidować.
W porównaniu do poprzedniej edycji jest kilka zmian. Pojawiła się m.in. nowa kategoria "Marka bez barier".
Dwa razy więcej niepełnosprawnych osób ma korzystać z tak zwanych mieszkań wspomaganych prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Białostockiej.
Kilka kobiet z protezami nóg wzięło udział w profesjonalnej sesji fotograficznej, której zwieńczeniem jest otwarta w Sokółce wystawa "Piękne pomimo wszystko". Chciały pokazać, że mimo niepełnosprawności, można cieszyć się życiem.
Ponad rok temu otwarto w Supraślu "Arkę" - placówkę Caritas Archidiecezji Białostockiej. Są to tzw. mieszkania wspomagane, w których niepełnosprawni mieszkają wraz z opiekunami i dzielą z nimi codzienne życie.