Radio Białystok | Wiadomości | Kolejarze apelują do kierowców o rozsądek na przejazdach
Kolejarze apelują do kierowców o ostrożność podczas przejeżdżania przez tory. Wystartowała kolejna odsłona kampanii społecznej "Bezpieczny Przejazd".
Hasłem przewodnim nowej kampanii kolejarzy jest "Głos Rozsądku" - mówi Tomasz Łotowski ze spółki PKP PLK.
Liczbę wypadków na przejazdach mają ograniczać Ambasadorzy Bezpieczeństwa. Spoty namawiające do bezpiecznego przekraczania torów wyświetlane są w kinach, telewizji i w Internecie.
- Kampanię kierujemy nie tylko do kierowców, ale też do pasażerów i bliskich kierowców. Każdy z nas może być Ambasadorem Bezpieczeństwa - przede wszystkim pasażer. Jeżeli z kimś jedziemy, to możemy zareagować, kiedy zbliżamy się do przejazdu i prosić o zwolnienie i zatrzymanie się przed przejazdem - mówi Tomasz Łotowski.
Kolejarze wskazują, że przyczyną 99 proc. wypadków na przejazdach jest ignorowanie znaku stop, wjeżdżanie pod opadające rogatki, omijanie zapór slalomem i nadmierna prędkość.
W 2021 roku na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce doszło do 201 wypadków, w których zginęło 49 osób, a 17 zostało rannych. W naszym regonie takich zdarzeń było 10, a cztery osoby odniosły obrażenia.
Do zderzenia ciężarówki z lokomotywą doszło na przejeździe kolejowym w miejscowości Idźki Średnie w gminie Sokoły.
To pierwsze inwestycje w Podlaskiem, które powstaną z rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych. Spółka PKP PLK podpisała umowę z wykonawcą na przebudowę przystanków w Suchowolcach i Kleszczelach.
Kolejarze przywrócili już ruch pociągów na linii z Białegostoku do Warszawy. Przez kilka godzin pasażerowie musieli korzystać z autobusowej komunikacji zastępczej na odcinku Białystok - Łapy.
To była niespokojna noc z soboty na niedzielę (4/5.12) w województwie podlaskim. Najpierw w okolicach Wysokiego Mazowieckiego spłonął dom, a nad ranem w Sokółce zginęła kobieta potrącona przez pociąg.