Radio Białystok | Wiadomości | Obowiązkowe szczepienia dzieci niepopularne w Podlaskiem
Najwięcej niezaszczepionych trzylatków w Polsce w 2020 roku było w województwie podlaskim. Jak wynika z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego dotyczącego realizacji obowiązkowych szczepień, w naszym regionie odnotowano prawie 3,8 procent trzyletnich dzieci bez jakichkolwiek szczepień.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To prawie dwa razy więcej niż w kolejnym najsłabiej wyszczepionym regionie.
"Przyczyną jest działalność ruchów antyszczepionkowych, bo coraz częściej na porodówki trafiają kobiety, które wręczają lekarzom wydrukowane z internetu oświadczenia o rezygnacji ze szczepień" – mówi Iwona Sienkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku.
Podlaska konsultant do spraw epidemiologii prof. Joanna Zajkowska zaznacza, że dane z 2020 roku bardzo trudno porównywać do lat poprzednich, bo w Polsce był to rok czasowego wstrzymania akcji obowiązkowych szczepień z powodu rozpoczynającej się epidemii koronawirusa. Dodaje jednak, że popularność ruchów antyszczepionkowych powinna budzić niepokój.
Na Ukrainie, gdzie poziom szczepień spada - pojawiają się coraz liczniejsze przypadki odry czy polio, które są przywlekane do Polski. Gdyby i w Polsce szczepienia spadły do zbyt niskiego poziomu – te groźne choroby mogą powrócić – mówi prof. Zajkowska.
Konieczność poddawania się szczepieniom ochronnym jest obowiązkiem prawnym. Mimo to od 2012 roku w Polsce znacznie przybywa osób, które tego nie robią. 10 lat temu dotyczyło to około 5,5 tysiąca osób, w 2021 roku było to już ponad 50 tysięcy.
Rozpoczynają się szczepienia przeciw COVID-19 drugą dawką dzieci od piątego do jedenastego roku życia. Od pierwszego zastrzyku minęły 3 tygodnie.
W czwartek (16.12) oficjalnie rozpocznie się szczepienie przeciw COVID-19 dzieci od piątego do jedenastego roku życia.
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że zagrożone są szczepienia dzieci na świecie. Powodem jest pandemia koronawirusa, która w wielu krajach w poważny sposób utrudnia opiekę medyczną, w tym rutynowe procedury.