Radio Białystok | Wiadomości | Metropolita Sawa: Sekularyzacja naszego życia i pandemia powodują osłabienie, a niekiedy utratę wiary
Sekularyzacja naszego życia i doświadczenia związane z pandemią powodują osłabienie, a niekiedy utratę wiary – ostrzega zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. "Narody żyją w niepewności jutra, świat jest pełen niepokoju" – powiedział w orędziu z okazji Bożego Narodzenia.
W piątek (07.01) przypada pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. W tym terminie obchodzą je wierni obrządków wschodnich, w tym prawosławni.
Według danych soboru biskupów polskiej Cerkwi ponad 90 proc. prawosławnych parafii w kraju stosuje w życiu religijnym właśnie kalendarz juliański. Dzieje się tak zwłaszcza we wschodniej części Polski, w tym w woj. podlaskim, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych.
Orędzie zwierzchnika Cerkwi w Polsce opublikowało Radio Orthodoxia, nadająca z Białegostoku (również w internecie) pierwsza w kraju prawosławna rozgłośnia. Metropolita Sawa pyta w tym orędziu, jak współczesny świat XXI w. rozumie i przeżywa tajemnicę wiary oraz czy wysłuchał i realizuje – jak to ujął hierarcha – "wezwanie przez wcielonego Zbawiciela do pokoju, miłości, braterstwa i jedności".
Z bólem serca odpowiadamy – niestety, dzisiejsza rzeczywistość wygląda całkiem inaczej. Sekularyzacja naszego życia, różnego rodzaju doświadczenia związane z tzw. pandemią powodują osłabienie, a niekiedy utratę wiary. Narody żyją w niepewności jutra, świat jest pełen niepokoju, naruszany jest porządek społeczny w wielu krajach, naruszane są także filary zdrowego życia cerkiewnego"
– powiedział hierarcha podkreślając, że wszystko to przyczynia się do zaciemnienia przeżywania świąt Bożego Narodzenia.
"Miejmy jednak świadomość, że ponad dwadzieścia wieków Chrystus prowadzi swoją Cerkiew, padały cesarstwa, kultury, systemy filozoficzne i ideologiczne, a Święty Duch zawsze umacniał ją i umacnia dzisiaj" – dodał abp Sawa.
Jak powiedział, prawosławny chrześcijanin jest "wezwany do doskonałości". "Wezwanie "z nami Bóg" oznacza, że powinniśmy być przykładem wiary, nadziei i miłości w świecie pustym duchowo. Z nami Bóg, on działa przez nas, kiedy ludzie potrzebują pomocy w słowie i czynie" – dodał.
Nie przestawajmy kochać Boga i bliźniego i wyrażajmy te uczucia w świątecznym kolędowaniu. Kolędy śpiewajmy w swoich domach i naszych bliskich. Święte wieczory, które trwają od święta Bożego Narodzenia do święta Jordanu (przypadającego 19 stycznia – przyp. PAP) niech będą pełne kolędowania. Otwierajmy drzwi dla kolędników, cieszmy się radością, którą otrzymał świat w noc Bożego Narodzenia
– zaapelował zwierzchnik Cerkwi w Polsce.
W związku ze świętami, pozdrowił nie tylko wiernych i duchowieństwo, ale również wszystkich chrześcijan i "ludzi dobrej woli". Życzył pokoju, miłości i Bożego błogosławieństwa.
Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w naszym kraju nie ma. W poprzednim spisie powszechnym (danych z 2021 roku jeszcze nie ma) przynależność do tego Kościoła zadeklarowało 156 tys. osób. Według hierarchów Cerkwi, dane te są jednak niemiarodajne. Oni liczbę wiernych szacują na 450-500 tys.