Radio Białystok | Wiadomości | W powiecie monieckim powstał klaster energii
Samorządowcy z pięciu gmin utworzyli klaster energii powiatu monieckiego. Chcą wspólnie inwestować w odnawialne źródła energii. Do współpracy chcą też zaangażować przedsiębiorców.
Na razie do klastra przystąpiły gminy Goniądz, Jasionówka, Jaświły, Krypno i Mońki. Przyłączyć się mogą także inne gminy z powiatu.
Przede wszystkim jednak jego założycielom zależy na współpracy z przedsiębiorcami i rolnikami, którzy chcą inwestować w odnawialne źródła energii i szukają funduszy - mówi burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski. Wspólnie łatwiej będzie można złożyć wniosek i ubiegać się o unijne dofinansowanie. Samorządowiec dodaje, że wkład własny na budowę instalacji energetycznych będzie musiał zapewnić podmiot ją realizujący.
Liderem projektu - na początek - została gmina Krypno. Jej wójt Marek Stankiewicz mówi, że najpierw powstanie strategia rozwoju klastra. Trzeba przeanalizować między innymi, ile energii zużywanej jest na terenie działania klastra, ile jej potrzeba i jakie są możliwości stworzenia alternatywnych źródeł energii.
Wójt liczy, że szczegółowe analizy będą gotowe w ciągu dwóch miesięcy.
Do pół roku z kolei ma potrwać rekrutacja do klastra przedsiębiorców i rolników. Jeszcze w tym roku powinny być pierwsze plany tworzenia źródeł energii, a pieniądze na ich tworzenie już zapowiedział rząd. Potem będą składane wnioski o unijne dofinansowanie.
Kierowcy samochodów elektrycznych mogą już korzystać z szybkiej ładowarki w Kolnie. Miejscy urzędnicy do jej zainstalowania przygotowywali się od kilku miesięcy.
Rolnicza Dolina Wodorowa ma powstać w gminie Sokoły. Będzie to pierwsza tego typu instalacja w Europie - podkreśla wójt Józef Zajkowski.
O ponad 8 procent wzrosną w Białymstoku opłaty za ogrzewanie z miejskiej sieci. Wyższe będą też opłaty za prąd, gaz i czynsze w spółdzielniach mieszkaniowych.
Pojazdy elektryczne i hybrydowe można było zobaczyć w niedzielę (12.09) na rynku w Supraślu. Zorganizowano tam wystawę elektromobilności podczas Ekoforum.
W ciągu najbliższych czterech lat gmina Michałowo chce uzyskać samowystarczalność energetyczną.
Jak mniej płacić za energię i co zrobić, aby jej wytwarzanie było mniej uciążliwe dla środowiska?