Radio Białystok | Wiadomości | UNIBEP z Bielska Podlaskiego ma zbudować zaporę na polsko-białoruskiej granicy
Dwie polskie firmy mają zbudować zaporę na polsko-białoruskiej granicy. Jednym z tych przedsiębiorstw jest podlaska firma UNIBEP S.A.
Przedsiębiorstwo UNIBEP z Bielska Podlaskiego na wykonawcę inwestycji rekomendował rządowy pełnomocnik do spraw budowy zapory Marek Chodkiewicz. Teraz specjalny zespół w MSWiA pozytywnie zaopiniował jego wybór.
Marek Chodkiewicz zaproponował, że wraz z UNIBEP-em zaporę może budować warszawska spółka BUDIMEX. Spośród siedmiu firm zaproszonych do składania ofert - te dwie w najwyższym stopniu spełniają przyjęte kryteria dotyczące planowanych prac - informuje MSWiA.
UNIBEP zbuduje ogrodzenia na ok. 80-kilometrowym odcinku - powiedział Polskiemu Radiu Białystok prezes spółki Leszek Gołąbiecki.
- Łącznie wykonamy zabezpieczenie na dwóch odcinkach granicy. Naszym zadaniem będzie też wykonanie dróg serwisowych i montaż ogrodzenia zabezpieczającego granicę z materiału powierzonego przez Straż Graniczną - mówi Leszek Gołąbiecki.
Wartość budowy dwóch odcinków przez UNIBEP to ok. 200 mln zł netto. - To był bardzo transparentnie przygotowany proces całego wyboru wykonawców - mówi Leszek Gołąbiecki. Szacuje, że jego firma rozpocznie prace na początku przyszłego roku.
Zabezpieczenie powstanie na długości ponad 180 km wzdłuż granicy z Białorusią. Będzie mierzyło 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery).
Funkcjonariusze Straży Granicznej na odcinku podlaskiego oddziału SG, którzy pełnią służbę na pierwszej linii, będą doposażeni w tarcze ochronne - poinformowała w poniedziałek (13.12) podczas konferencji rzecznik SG por. Anna Michalska.
Ostatniej doby 88 osób próbowało przekroczyć granicę z Białorusi do Polski – poinformowała w poniedziałek (13.12) Straż Graniczna.
Dziennikarze Polskiego Radia Białystok po raz pierwszy od wprowadzenia przed trzema miesiącami stanu wyjątkowego mogli zobaczyć, jaka jest sytuacja tuż przy polsko-białoruskiej granicy. Wspólnie z patrolem Straży Granicznej pojechali w okolice Białowieży w samo serce Puszczy Białowieskiej.
Stalowe panele do budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej zostaną dostarczone przez konsorcjum dwóch polskich spółek – Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. i Mostostalu Siedlce – poinformował pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej Marek Chodkiewicz.
Budowa zapory na polsko-białoruskiej granicy ma rozpocząć się w grudniu - poinformowało w poniedziałek (15.11) po południu MSWiA w komunikacie przesłanym po pierwszym spotkaniu powołanego w tym celu zespołu. Prace będą prowadzone jednocześnie na czterech odcinkach, a budowa ma potrwać do połowy przyszłego roku.