Radio Białystok | Wiadomości | Nowa przewodnicząca Bractwa Młodzieży Prawosławnej: jesteśmy przyszłością Cerkwi
- Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce odgrywa ogromną rolę w życiu Cerkwi. Duchowni mówią, że jesteśmy przyszłością Cerkwi, aktywną i zaangażowaną przyszłością - powiedziała nowa przewodnicząca bractwa Gabriela Nowaszewska.
Wyboru władz bractwa na kolejną trzyletnią kadencję dokonali uczestnicy 39. walnego zgromadzenia tej największej w kraju cerkiewnej organizacji. Zgromadzenie odbyło się w miniony weekend w Warszawie. Wzięło w nim udział ok. 120 osób.
21-letnia Gabriela Nowaszewska pochodzi z Siemiatycz. Tam też w 2017 r. zaczynała swoją działalność w Bractwie i była jego szefową w tym mieście. Później kierowała tą organizacją na poziomie prawosławnej diecezji warszawsko-bielskiej, ale też weszła w skład Zarządu Centralnego BMP. Obecnie mieszka w Białymstoku. Na stanowisku zastąpiła Piotra Giegiela, który przez trzy ostatnie lata kierował tą organizacją.
- Uważam, że Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce ma ogromną rolę w życiu Cerkwi. Organizujemy wiele inicjatyw, aby zintegrować młodzież prawosławną, przybliżyć ją przede wszystkim do Cerkwi. Jak mówią duchowni, jesteśmy przyszłością Cerkwi, aktywną i zaangażowaną przyszłością, co cieszy naszych hierarchów - powiedziała Gabriela Nowaszewska.
Pytana o założone cele na rozpoczętą kadencję, nowa przewodnicząca zwróciła uwagę na potrzebę zwiększenia integracji młodzieży, ale też na konieczność postawienia większego nacisku na pozyskiwanie pieniędzy przeznaczanych na organizowane wydarzenia, by podnieść ich poziom. Zaznaczyła, że kontynuowane będą tzw. stałe punkty rocznego kalendarium BMP, ale nie wykluczyła nowych. Wspomniała o pomyśle na duży projekt, ale bez szczegółów.
Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce założone zostało w 1980 r. w czasie paschalnej pielgrzymki na Grabarkę, gdzie jest najważniejsze w Polsce prawosławne sanktuarium. Obecnie w całym kraju organizacja działa w kilkudziesięciu cerkiewnych parafiach. Ma również swoje struktury na poziomie diecezji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Należy do Syndesmosu - światowego bractwa młodych prawosławnych.
Aktywnie w organizacji działa kilkaset osób. To głównie młodzież licealna i studenci, choć tworzą się też bractwa młodszych osób.