Radio Białystok | Wiadomości | Obchody rocznicy stanu wojennego w Łapach
Mieszkańcy Łap wspominają ważne wydarzenie w polskiej historii. W niedzielę (12.12) o 11:00 w kościele pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się msza w intencji Ojczyzny w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Przed nabożeństwem uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach wykonają słowo-muzyczną prezentację. W południe mieszkańcy złożą kwiaty i zapalą znicze przy Krzyżu na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego.
Specjalną wystawę przygotowała Biblioteka Publiczna w Łapach. Ekspozycja przybliża historię obozów, do których trafiali opozycjoniści. Internowani, wykorzystując dostępne materiały, wykonywali różnego rodzaju rękodzieła: koperty, pieczątki, krzyżyki, obrazki, kartki pocztowe. Na wystawie można obejrzeć m.in. tego rodzaju zachowane pamiątki.
W obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego włącza się też Polskie Radio Białystok. W niedzielę o 18:05 nadamy audycję archiwalną Gabrieli Walczak "Przyszli w nocy", która przedstawia wspomnienia białostockich działaczy "Solidarności". W poniedziałek o 17:15 i 22:15 będzie można posłuchać reportażu Alicji Pietruczuk o cichych bohaterach stanu wojennego, a we wtorek o 18:05 cykliczna audycja "Tajemnice naszych czasów" Agnieszki Czarkowskiej i Lecha Pilarskiego będzie poświęcona tej 40. rocznicy.
W niedzielę rano 13 grudnia 1981 r. Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował on o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju. W wyniku działań ówczesnej władzy wiele osób straciło życie, zdrowie lub wolność.
Przy wejściu do budynku obecnego Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku odsłonięta została w piątek tablica upamiętniająca NSZZ "Solidarność".
Wspomnienia 42 mieszkańców regionu tworzą najnowszą publikację "Stan wojenny na Białostocczyźnie".
Wspomnienia z nocy 13 grudnia1981 roku kilkunastu białostockich działaczy NSZZ "Solidarność".