Radio Białystok | Wiadomości | SG: 116 kolejnych prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej
Ostatniej doby zanotowano 116 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała we wtorek (7.12) Straż Graniczna. Funkcjonariusze SG wydali 25 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.
"Wczoraj na odcinku polsko-białoruskim odnotowano 116 prób jej nielegalnego przekroczenia. Funkcjonariusze SG wydali 25 postanowień o opuszczeniu terytorium RP" - podała na Twitterze Straż Graniczna.
Rzeczniczka SG Anna Michalska przekazała, że na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze 30-osobowe grupy dwukrotnie forsowały granicę przy wsparciu białoruskich służb, które m.in. oślepiały polskich funkcjonariuszy laserami i światłami. Za pierwszym razem, około godz. 21 granicę przekroczyło około 30 osób.
Wśród nich byli głównie obywatele Iraku, ale również obywatele Rosji o narodowości czeczeńskiej. Te osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy. Wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski – powiedziała por. Michalska.
Następnie o godz. 4 rano, znowu około 30-osobowa grupa próbowała forsować granicę. Na polską stronę przedostało się 20 osób, które zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy. Dziesięć osób pozostało po stronie białoruskiej.
Kiedy próbowaliśmy naprawiać concertinę rzucano w naszą stronę kamieniami i oślepiano laserami – dodała rzeczniczka.
Z kolei na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Kuźnicy słyszane były petardy hukowe.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.
Ostatniej doby zanotowano 35 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - poinformowała w poniedziałek (06.12) Straż Graniczna. Funkcjonariusze SG wydali 8 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.
Do kupowania towarów i usług na świąteczne prezenty od twórców i przedsiębiorców, którzy działają na terenach przy polsko-białoruskiej granicy, zachęcają organizatorzy akcji "Święta na granicy".
W Warszawie spotkali się przedstawiciele partii i ugrupowań politycznych z Parlamentu Europejskiego przeciwnych federalizacji Unii Europejskiej. Czy takie pójście pod prąd będzie dla nas opłacalne i czy w ogóle jest możliwe w dobie globalizacji?
Sytuacja na wschodniej granicy Polski i UE uległa poprawie; udało nam się to dzięki aktywności rządu na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim dzięki poświęceniu, służbie i nieustannej czujności tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, wojska, WOT, policji - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.